Ежелгі Египет медицинасы туралы

16 Қараша 2023

3 қараша, жұма күні Қазақстан тарихы және әлеуметтік – саяси пәндер кафедрасы сабақтан кейін, екі форматта  - офлайн және онлайн режімінде тарихи - өлкетану үйірме мүшелерімен кезекті  отырысы өтті. «Жалпы медицина»  мамандығының 2 курс студенті Сусанна Асанова өзінің түрлі-түсті баяндамасында осындай қызықты әрі толық зерттелмеген тақырыпты қозғады. Бала кезінен бастап Сюзанна ежелгі тарих пен археологияны жақсы көреді және өзінің қызықты және бай баяндамасында атақты папирус шиыршықтары - өткен ғасырларда еуропалық ғалымдар тауып, шешкен құжаттарға тоқталды.

Оларда ежелгі египеттіктердің медициналық білімдері туралы мәліметтер болған. Осылайша, олар өз билеушілері – перғауындарды мумиялау кезінде адам денесінің құрылысы туралы көптеген мәліметтер алды. Кездесуге келген немесе онлайн қосылғандардың барлығы мысырлық дәрігерлердің аурулардың жіктелуі бар екенін білдік, және олар жүрек пен қан тамырларына ерекше рөл берді; 2 мыңжылдықтың ортасында ежелгі египеттіктер тамыр соғысы арқылы ауруларды анықтау өнерін меңгерді.

Баяндамашының айтуынша, ортағасырлық еуропалық медицина кейінгі дәуірде Мысырдан келген медициналық білімді пайдаланған. Біз спикерді ду қол шапалақтап марапаттап, келесі кездесулерде Сюзанна бізді ежелгі өркениеттердің құпиясымен таныстыруды жалғастыру сұрадық. Қорытындылай келе, Сюзанна жиналғандардың, соның ішінде кафедра оқытушыларының сұрақтарына жауап берді.

А.Б. Долгополов - кафедраның тарихи-өлкетану клубы