Студенттік онлайн-конференция

04 Мамыр 2023

18 сәуірде «Қарағанды медицина университеті» КеАҚ Морфология және физиология кафедрасында "Практикалық медицинада қан компоненттерін қолданудың заманауи аспектілері"  атты халықаралық ғылыми студенттік онлайн конференциясы өтті, онда Омбы мемлекеттік медицина университеті мен «Қарағанды  медициналық университеті» КеАҚ-ның студенттері мен оқытушылары  қатысты.

Конференцияның төрағасы медицина ғылымдарының докторы «Омбы мемлекеттік медицина университеті» ФМБ ЖОО-ның Гистология, цитология, эмбриология кафедрасының профессоры Акулинин Виктор Александрович, тең төрағасы- «Қарағанды медицина университеті» КеАҚ морфология және физиология кафедрасының профессоры Жанайдарова Галина Уразовна.

Виктор Александровичтің құттықтау сөздерінен кейін гистология, цитология және эмбриология кафедрасының ардагері, доцент Баранец Нина Алексеевна сөз сөйледі. Содан кейін конференция қатысушыларының алдында "Кеше және бүгін Омбы қан орталығы" тақырыбында Семенова Елена Владимировна ("ОК"БУЗОО медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру бөлімінің меңгерушісі) баяндама жасады.

Конференцияда сөз сөйлегендердің ішінде "МУК" КеАҚ студенттерінің келесі баяндамалары үлкен қызығушылық тудырды: иммунокомпетентті қан жасушалары туралы: Т-және В-лимфоциттер (Ким Д., 1019 ЖМ тобы, асс ғылыми жетекшісі. проф. Берикбаева Б. Х., I орын); лимфоцитопоэз туралы (Айтпай А., 1001 топ педиатрия, ассоциацияның ғылыми жетекшісі. проф. Нурсейтова К. Т., II орын); эмбриональды гемопоэз туралы (Сүлейменов А., 1004 педиатрия тобы, ассоциацияның ғылыми жетекшісі. проф. Есимова Р. Ж., II орын); гемотрансфузияға қазіргі заманғы көзқарастар туралы (Базилев Л., Каблашев А. 2023 ЖМ тобы, ғылыми жетекшісі проф. Жанайдарова Г. У., III орын).

Магомедов З. және Продайко Г. (ОмММУ емдеу факультетінің 101 тобы) эритроциттер мембранасының құрылымы, қан құю кезіндегі осы фактордың маңызы туралы айтты (ғылыми жетекшісі: Оммму гистология, цитология және эмбриология кафедрасының ассистенті Макарьева Л. М.). ОмММУ стоматология факультетінің 173 тобының студенті Н. Садыкова (ғылыми жетекшісі: ОмММУ гистология, цитология және эмбриология кафедрасының доценті Сергеева Е.Д.) қанның ұлпа ретіндегі қызметі, құрылымы мен маңызы туралы хабарлама жасады. ОмММУ емдеу факультетінің 105 тобының студенті Е. Шайхутдинова мен И. Пугина (ғылыми жетекшісі: ОмММУ гистология, цитология және эмбриология кафедрасының доценті И. Г. Цускман) сүйек кемігін донорлау мәселелерін қозғады.

Конференцияда барлығы 22 баяндама, ауызша және стендтік баяндамалар ұсынылды, олар қатысушылардың қызығушылығын тудырды және ғылыми пікірталас тудырды. Студенттер ғылыми әдебиеттермен және конференцияда сөйлеген сөздерімен құнды тәжірибе жинады.

Халықаралық конференцияны қорытындылай келе, ОмММУ гистология, цитология және эмбриология кафедрасының профессоры Виктор Александрович Акулинин сөз сөйледі, ол Қазақстан мен Омбы студенттеріне жұмысқа қатысқаны үшін алғыс айтып, одан әрі ынтымақтастыққа үміт білдірді.

Морфология және физиология кафедрасының профессоры, м.ғ.д Жанайдарова  Г. У.