Қарағанды және ұлытау әріптестеріне жрви, тұмау және пневмония бойынша семинар

09 Желтоқсан 2022

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі ана мен бала өлімін азайту және алдын алу, жүкті әйелдерге,босанған, босанатын әйелдерге және балаларға көрсетілетін медициналық көмектің қолжетімділігі мен сапасын арттыру мақсатында медициналық көмек көрсету бойынша медициналық университеттер бірқатар шараларды жүзеге асырды.

Осыған орай, ЖРВИ, тұмау және пневмония бойынша эпидемиологиялық маусымның басталуын ескере отырып, Қарағанды медицина университетінің профессорлық-оқытушылық құрамынан спикерлер топтары құрылып, жүкті әйелдер мен балалардағы ЖРВИ, тұмау және пневмонияны диагностикалау және емдеу» деген тақырыпта МСАК мамандары мен ауруханаларға арналған бекітілген өңірлерде жергілікті жерде семинар өткізеді.

«ҚМУ» КЕАҚ жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының қызметкерлері облыстық клиникалық ауруханасының жұқпалы аурулар орталығы клиникалық базасында белсенді жұмыс атқарады, медицина қызметкерлеріне белсенді көмек көрсетуде. Кафедра қызметкерлері аурухананың жетекшілік ететін бөлімшелерінде кеңесші болып бекітілген.

Сондай-ақ, кафедра қызметкерлері: PhD, ассоцирленген профессор, Е.С. Жунусов - облыстық клиникалық аурухананың жұқпалы аурулар орталығының жетекшісі міндетін қоса атқарады, ал м.ғ.к., ассоцирленген профессор Х.Г. Девдариани – ОКА ЖА орталығында штаттан тыс бас инфекционисті.

Қарағанды медицина университеті тек Қарағанды облысында ғана емес, сонымен қатар демеушілік көрсетілетін аймақтарда практикалық денсаулық сақтау саласына қажетті көмек көрсетеді.

Вице-министр В.Дудниктің тапсырмасы бойынша «ҚМУ» КЕАҚ Басқарма төрағасы – ректор А.А.Тұрмұханбетованың ұйымдастыруымен МСАК мамандары мен аурухана дәрігерлеріне арналған Қарағанды қаласында, Ұлытау өңірінде, Жезқазған және Қостанай қалаларында көшпелі семинар ұйымдастырды.

Қарағанды қаласында өткен семинарды «ҚМУ» КЕАҚ жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының қызметкерлері, медицина ғылымдарының докторы, профессор, Ресей жаратылыстану ғылымдары академиясының академигі – Р.Х.Бегайдарова және м.ғ.к. профессор А.А.Ким өткізді.

Ұлытау өңірі, Жезқазған қаласында көшпелі семинарды «ҚМУ» КЕАҚ жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының қызметкерлері м.ғ.д., РҒА академигі – профессор Р.Х.Бегайдарова және PhD докторы, инфекциялық орталықтың меңгерушісі Е.С.Жунусов, өткізді, ал Қостанайда – ОКА жұқпалы аурулар орталығының штаттан тыс инфекционисті, медицина ғылымдарының кандидаты, ассоц. профессор Х.Г. Девдариани откізді.

Семинардың мақсаты мен міндеті пациенттермен жұмыс істеудің теориялық негіздері мен практикалық дағдылары бойынша мамандардың құзыреттілік жүйесін қалыптастыру болды.

Семинарға Қарағанды облысының 60-тан астам медицина қызметкерлері және Ұлытау өңірінен, Жезқазған қаласынан 90-нан астам және Қостанай қаласынан 70-тен астам тыңдаушылар қатысты.

Балалардағы жіті респираторлық вирустық инфекциялардың, тұмаудың және пневмонияның клиникалық аспектілері, диагностикалық критерийлері және емін «ҚМУ» КЕАҚ жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының қызметкері м.ғ.д., РҒА академигі – профессор Р.Х.Бегайдарова (Қарағанды, Жезқазған қалаларында), ал Қостанай қаласында – Х.Г. Девдариани түсіндірді.

Диагностики и лечение, диагностические критерии ОРВИ, гриппа и пневмонии у беременных, рожениц и родильниц были рассмотрены ассоциированным профессором, доктором PhD, руководитель инфекционного центра - Е.С.Жунусовым и к.м.н., профессором кафедры инфекционных болезней и фтизиатрии А.А.Ким.

Жіті респираторлық вирустық инфекциялардың, жүкті әйелдердегі, босанатын және босанған әйелдердегі тұмау мен пневмонияның диагностикасы мен емін, диагностикалық критерийлерін ассоц.профессор, PhD, инфекциялық орталықтың меңгерушісі Е.С.Жүнісов пен Жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының профессоры,м.ғ.к. А.А.Ким өткізді.

Лекторлар Қарағанды қаласының инфекциялық ошағында жедел респираторлық вирустық инфекциялармен, тұмаумен және пневмониямен ауыратын науқастарға кеңес беру барысында осы тақырыпқа қатысты негізгі мәселелерді, сонымен қатар тәжірибеден бақылау жағдайларын қамтыды.

Барлық кезеңдерде медициналық көмек көрсетудің мақсаты келесідей болды:

1.  Амбулаториялық деңгейде жедел жәрдем – аурулардың клиникалық көріністерін ерте анықтау, дер кезінде сұрыптау, үй жағдайында емдеу және көрсеткіштері бойынша ауруханаға жатқызу.

2.  Стационарлық деңгей (инфекциялық бөлім) – аурудың асқынуын және асқынулардың дамуын болдырмау мақсатында емдеуді ерте бастау (болжау сипаты). Қосалқы аурулардың мониторингі.

4.Амбулаторлық-емханалық деңгей – тиімді респираторлық, психологиялық реабилитация және т.б.

Әрбір адам ЖРВИ, тұмау және пневмонияның алдын алудың негізгі шараларын білуі және сақтауы керек.

Ол үшін тұрғындарға адам көп жиналатын орындарға, нашар желдетілетін бөлмелерге бармауға, бетперде киіп, жеке бас гигиенасын сақтауға кеңес беріледі.

Медицина ғылымдарының докторы, Ресей жаратылыстану ғылымдары академиясының академигі, жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының профессоры Р.Х.Бегайдарова.