Ұлы даланың ұлы адамдары – әлемдік өркениеттің бесігі

15 Желтоқсан 2021

«Қарағанды медицина университеті» КеАҚ Тілдерді дамыту орталығы 2021 жылғы 10 желтоқсанда "Рухани жаңғыру" қоғамдық сананы жаңғырту бағдарламасын іске асыру шеңберінде Cisco Webex платформасында онлайн режимінде "Рухани жаңғыру-Ұлы даланың ұлы есімдері"атты студенттік ғылыми – практикалық конференциясынөткізді. Конференцияға  мемлекеттік және орыс тілдерінде оқитын "ҚМУ" КеАҚ 1 курс студенттері және олардың ғылыми жетекшілері барлығы 77 адам қатысты. Барлық баяндамалар конференцияның электронды жинағына енгізілді. Қатысушы-баяндамашыларға және олардың ғылыми жетекшілеріне олардың жұмысын куәландыратын сертификаттар берілді. Пленарлық отырыста сөз сөйлегендерге спикерлердің дипломдары табыс етілді.

Конференция секциялары жұмысының қорытындысы бойынша үздік баяндамалар үш дәрежелі дипломдармен марапатталды: I дәрежелі дипломдармен – 20 баяндама, II дәрежелі дипломдармен – 14 баяндама, III дәрежелі дипломдармен – 10 баяндама жасалды.

Студенттер мен олардың ғылыми жетекшілері осындай конференцияларды тұрақты  ұйымдастырып тұруға  және оған қатысуға дайын екендіктерін білдірді. Сөз сөйлеу "ҚМУ" КеАҚ Тілдерді дамыту орталығы мен Қазақстан тарихы және әлеуметтік-саяси пәндер кафедрасының  жетекшілігімен дайындалды.

Конференцияны өткізудің мақсаты- Ұлы даланың ұлы тарихи қайраткерлерінің, қазақ мәдениеті және білім қайраткерлерінің өмірін, мұрасын, сондай-ақ ұлттық-мәдени тамырларға негізделген өткеннің үздік дәстүрлерін ескере отырып, Қазақстанның біртұтас ұлтын зерттеу және танымал ету.

Конференцияның құрамында тілдерді дамыту орталығының басшысы, қауымдастырылған профессор, ф.ғ.к. Маретбаева М.А., Қазақстан халқы Ассамблеясы төрағасының орынбасары, облыстық Қазақстан халқы Ассамблеясының ғылыми-сараптама тобының жетекшісі, "Қарағанды еврей мәдениеті орталығы" қоғамдық бірлестігінің төрағасы, медицина ғылымдарының докторы, профессор В.Б. Молотов-Лучанский, "ҚМУ" КеАҚ академиялық жұмыс жөніндегі проректоры В.П. Риклефс және жастармен жұмыс жөніндегі бөлімнің бастығы А.А. Унгарбаева болды.

"ҚМУ" КеАҚ басшылығынан "Қарағанды медицина университеті" КеАҚ академиялық жұмыс жөніндегі проректоры Риклефс Виктор Петрович құттықтау сөз сөйлеп, "Рухани жаңғыру" қоғамдық сананы жаңғырту бағдарламасының ережелерін жария етті,сонымен қатар, конференцияның маңыздылығын, баяндамалар тақырыбының өзектілігін атап өтті.

Конференция қорытындысы бойынша видеода көрсетілген білім саласындағы жаһандық бәсекелестікке бейімделген мамандарды даярлаумен байланысты мәселелер бойынша тәжірибелік ұсынымдар тұжырымдалды:

- ұлттық сана-сезімді қалыптастырудың маңызды құрамдас бөлігі және қоғамдық сананы жаңғырту үшін тірек қызметін атқаратын қазақ мәдениет қайраткерлерінің шынайы портреттерін және олардың өзекті мұраларын талдау;

- қазақ әдебиетінің дамуына жарқын із қалдырған;

- ұлы ұстаз, қазақ даласы тарихындағы білім берудің негізін қалаушы  Ыбырай Алтынсарин мен ақын Қасым Аманжоловтың ағартушылық қызметтерімен  таныстыру және бағалау;

- қазақ поэзиясын еуропалық тілдерге көркем аудару теориясы мен практикасының өзекті мәселелерін қарастыру;

- Қазақстанның антропонимикасы бойынша теориялық еңбектерге шолу жасау, табиғатты зерттеу және әртүрлі аумақтық локализациядағы меншікті (аса көрнекті адамдар) есімдерінің сөзжасамдық құрылымын талдау, олардың ерекшеліктерін анықтау, семантика мен этимологияны ашу;

– ұлттық сананы жаңғырту көзі ретінде Алаш Орданың негізгі идеяларын анықтау және Қазақстан мемлекеттілігін жандандырудағы, қазақтардың ұлттық сана-сезімін нығайтудағы, Ұлы дала халқының толеранттылығы мен достығының негіздерін дамытудағы "Алаш" жалпыұлттық қозғалысы өкілдерінің рөлін зерделеу.

Баяндамалар қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде ұсынылды. Барлығы 50 баяндама айтылды.

Конференция жұмысы пленарлық отырыста және бес секцияда жүргізілді

2046