Қоғам денсаулығының маңызды көрсеткіші-оның қызметкерлерінің денсаулық жағдайы

22 Қараша 2021

16 қарашада «ҚМУ» КеАҚ Қоғамдық денсаулық сақтау және кәсіптік денсаулық институтында «Кәсіптік патологиядағы сараптаманың өзекті мәселелері» тақырыбында семинар-кеңес өтті.

Оның жұмысына Қарағанды облысы бойынша Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық бақылау комитеті департаментінің, Қарағанды облысы Денсаулық сақтау басқармасының, ҚР МТ және СҚА Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаментінің аумақтық бөлімшелерінің мамандары, медицина қызметінің өкілдері, «АрселорМиттал Теміртау» АҚ және «Қазақмыс корпорациясы» ЖШС Еңбек медицинасы және қауіпсіздік техникасы бөлімдерінің қызметкерлері, «Қазақмыс МО», «Гиппократ» медицина орталықтарының, «Қорғау», «Аманат» Кәсіподақ ұйымдарының профпатологтары қатысты.

Медициналық тексерулер жүргізудің және кәсіптік ауруға күдікті қызметкерлерді жіберудің өзекті мәселелері және аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен байланысын сараптау мәселелері қаралды.

Семинарды республиканың кәсіптік патологиялық қызметіне жетекшілік ететін медициналық ұйым болып табылатын «Қарағанды медицина университеті» КеАҚ Қоғамдық денсаулық сақтау және кәсіптік денсаулық институты ұйымдастырды.

Баяндамашылар қоғам денсаулығының маңызды индикаторы оның қызметкерлерінің денсаулық жағдайы болып табылатынын атап өтті. Бұл еңбек ресурстарының сапасын және елдегі демографиялық жағдайды, еңбек өнімділігін, жалпы ішкі өнімнің мөлшерін анықтайды.

Қарағанды облысының аумағында көмір, тау-кен, металлургия өнеркәсібінің ірі өндірістік кешендері орналасқан. Кәсіптік аурулардың алдын алуға болатындықтан, бірақ емделмейтін болғандықтан, кәсіптік аурулардың алдын-алу және ерте анықтау туралы ойлану керек.

Жұмыс орындарында бастапқы медициналық профилактикалық іс-шаралар мәселелерін шешу, кәсіптік патологияның және басқа да аурулардың даму қаупі бар топтарды ерте анықтау үшін мерзімді медициналық тексерулердің жүргізілуін бақылауды қамтамасыз ету қажет. Бұл кәсіби фитнес мәселелеріне қатысты.

Кәсіптік патологиядағы екінші сараптама аурудың кәсіппен байланысын сараптау болып табылады. Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілеріне сәйкес сараптама мәселелерін бейінді комиссиялар профессор-патологтар басқаратын сараптамалық кәсіптік-патологиялық комиссиялармен шешеді. Аурудың шығу тегін анықтаудың күрделі жағдайлары мен даулы мәселелер «ҚМУ» КеАҚ кәсіби патология бойынша республикалық сараптамалық жанжал комиссиясында қаралады.

Елдегі медициналық қызмет көрсетудің барлық жүйесінің басты қағидаты мемлекеттің, жұмыс берушінің және қызметкердің оның денсаулығы үшін ынтымақты жауапкершілігі болып табылады және медицина қызметкерлері, жұмыс берушілер, санитарлық-эпидемиологиялық бақылау жөніндегі мемлекеттік органдар, кәсіподақ және медициналық-әлеуметтік сараптама өкілдері арасында семинар-кеңесті бірлесіп өткізу өте өзекті және уақтылы болып табылады.

Бүгінгі таңда Қазақстанның денсаулық сақтау саласының алдына республика халқының денсаулық жағдайын жақсарту, денсаулық сақтаудың халыққа медициналық қызмет көрсетудің сапалы жаңа деңгейіне тез арада шығуына ықпал ететін іс-шараларды әзірлеу және іске асыру міндеті қойылған.