Пациенттердің құқықтарын қорғау мәселелері жайында

11 Қараша 2021

Қарағандыда "Әлеуметтік-бағдарланған денсаулық сақтау: пациенттердің құқықтарын қорғау тұрғысынан медициналық-әлеуметтік технологиялар, профилактикалық және қалпына келтіру медицинасы мәселелері" ғылыми-практикалық конференциясы аясындағы жұмыс аяқталды.

Форумның ұйымдастырушылары "Қарағанды медицина университеті" КеАҚ  "Primary Health Care"  Ұлттық қауымдастығы сонымен қатар ҚР Ұлттық курорттық қауымдастығымен бірлесіп, жетекші отандық мамандар мен денсаулық сақтау аясындағы тәжірибелі, кәсіби мамандарға, және пациент ұйымдарының көшбасшыларына сөз сөйлеу алаңын ұсынды. Баяндамашылар әлеуметтік қызметкерлер, денсаулық сақтау саласындағы психологтар, сондай-ақ пациенттердің және жалпы халықтың қажеттіліктері мен қажеттіліктеріне бағытталған оңалту, профилактикалық, санаторий-курорттық, сауықтыру қызметтерін көрсету саласындағы мамандар тап болатын өзекті мәселелерді ортаға шығарып талқылады.  Форум сондай-ақ тәжірибе алмасуды және сектораралық, ведомствоаралық ынтымақтастықты жетілдіруді көздеді.

Конференция тақырыбының өзектілігі осы проблемалармен байланысты пәнаралық аспектілерді жан-жақты талқылауды болжайды.

Пленарлық отырыста ҚР Денсаулық сақтау вице-министрі Жандос Бүркітбаев алғы сөз сөйлеп, адам денсаулығын сақтау мен нығайту аурулардың пайда болу қаупінің сыртқы және мінез-құлық факторларын төмендету жөніндегі профилактикалық іс-шараларға, адамның жас және әлеуметтік ерекшеліктерін ескере отырып, сапалы емдеуге, денсаулығын толық қалпына келтіруге және оңалтуға басым бағытталатынын атап өтті.

- "Primary Health Care" Ұлттық қауымдастығы орындаған ҚР Денсаулық сақтау Министрлігінің тапсырмасы және оның практикалық орындалуы шеңберінде ҚР-дағы пациенттердің құқықтары туралы Хартияға қосылуды ілгерілетудің маңызы зор, деп атап өтті вице-министр. - Барлық жастағы әрбір адам үшін еліміздің құнды ресурсы, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығының көзі болып табылатын денсаулық, медициналық сауаттылық, салауатты өмір салтын ұстану қажет.

Форумда медициналық оңалтуға, елдің санаторлық-курорттық ресурстарының жағдайына қатысты мәселелер мен оларды шешу жолдары белсенді талқыланды.

Басқарма төрағасы-ҚР Ұлттық курорттық қауымдастығының президенті, "Қарағанды медицина университеті" КеАҚ курортология орталығының басшысы Саягүл Қайыргелдина пациенттердің сауықтыру және қалпына келтіру емінде  құқықтарын қамтамасыз ету мүмкіндігі мәселесін көтерді.

Спикер емдеу және оңалту кезеңдерінің сабақтастығының маңыздылығын атап өтті. Сонымен, терапия нәтижелеріне қол жеткізу және емдік және санаторийлік-оңалту көмегін көрсетудегі тиімділікті арттыру үшін келесі кезеңдердегі сабақтастық принципі сақталуы керек: емхана – стационар - санаторий. Дәл осы қағиданы сақтай отырып, пациенттерді емдеуде және аурулардың алдын алуда бірыңғай тактикаға қол жеткізіледі және бір мақсат - денсаулықты сақтау және қалпына келтіру.

Бірақ, қазіргі уақытта санаторлық-курорттық емдеуді (жабдықтармен, дәлелді медицина элементтеріне негізделген емдеу әдістемелерімен, клиникалық хаттамалармен қамтамасыз ету) ұсынудың нормативтік актілері, базалық стандарттары жоқ.

Бүгінгі таңда елімізде қалпына келтіру емі мен оңалтудың 173 ұйымы бар, олардың 66% - ы – жеке құрылымдар, 50% - ы-сұранысқа ие емес. Жылына 179 күн ғана осы ұйымдарда  орындар (барлығы 16649) бос емес. 2020 жылы оларды 2490 адам пайдаланды.

С.Қайыргелдина атап өткендей, санаторий-курорттық саладағы проблемалар ғылыми-зерттеу институтын құру, заңнамалық базаны әзірлеу, инфрақұрылымды дамыту және инвестициялар тарту арқылы шешіледі.

"Ұлттық Медициналық Ассоциациясы" РҚБ президенті Айжан Садықованың реабилитология және қалпына келтіру медицинасы қызметін жетілдірудегі кәсіби медициналық қауымдастықтардың рөлі, ҚР ДСМ дене медицинасы және ересектерді оңалту жөніндегі штаттан тыс бас маманы Ғалия Жанаспаеваның COVID-19 бар науқастарды медициналық оңалту жағдайы және басқа спикерлер туралы баяндамалары үлкен қызығушылық тудырды.

Денсаулық сақтау саласының тәжірибелі мамандар мен әлеуметтік қызметкерлер және психологтардың қатысуымен конференцияның үш секциясының жұмысы жеке өткізілді, оның шеңберінде қатысушылар тәжірибе алмасып, табысты практикалық қызмет үшін қажетті құнды дағдыларды алды.