Соғыс күйреткен тағдырлар

13 Қазан 2021

2021 жылғы 9 қазанда Қайнар кентінде Қарағанды қаласының «Ауған соғысының ардагерлері мен мүгедектерінің «Ардагер» одағы» Қоғамдық бірлестігінің белсенді қатысуымен Хасенов Талғат Болатұлының басшылығымен жауынгерге естелік стеланың салтанатты ашылу рәсімі өтті (мүсінші – Баграмов И.М., Қазақстан Республикасы Суретшілер одағының мүшесі). Іс-шараға соғыс ардагерлері, Болгариядан ұшып келген Мараттың туған ағасы Құлмаханов Бақытжан, аудан әкімшілігінің өкілдері, мектеп оқушылары және Қайнар кентінің тұрғындары қатысты.

Құлмаханов Марат Тұрғанбайұлы 1986 жылдың кундызде өзі оқыған Қарағанды медицина институтының қабырғасынан кеңес әскеріне шақырылады. «Оқудан» кейін 1987 жылдың мамырынан 1988 жылдың 16 тамызына дейін Ауғанстан Демократиялық Республикасында соғысқан. Қаруланған заңсыз құралым көтерілісшілерін жою бойынша екі әскери операцияға қатысты.1988 жылы 16 тамызда Құндыз елді мекенінің маңында автоколоннамен бірге Марат қызмет еткен қамтамасыз ету жасағы торуылға түсті.Ол қиын жағдайда тез жөн тауып, шабуылдың көрінісін шебер ұйымдастырды, содан кейін көмек келгенге дейін шайқасты басқарды, ұрыс кезінде қатты жараланып, ауруханаға барар жолда қайтыс болды. Ол 20 жасқа аз-ақ жетпей, қыршынынан қиылды…

90-жылдардың басында Қарағанды облысы Нұра ауданының Қайнар (бұрынғы «Щербаковское») ауылында Қарағанды медицина институтының құрылыс жасағының құрамында Маратпен бірге көмек көрсеткен курстастарының күштерімен және қаражатымен Маратқа ескерткіш орнатылды. Уақыт өте келе ескерткіш ескірді және оны ауыстыру туралы шешім қабылданды. Бұған үлкен материалдық көмек «Қайнар» ЖШС директоры Ныгиметов С.А.

Жиналғандар алдында сөз сөйлеген Т.Б. Хасенов екі мыңға жуық қарағандылықтар Ауғанстанның жауынгерлік соқпақтарынан өткенін, олардың 75-і мырыш табытта үйлеріне оралғанын, олардың ішінде 15.09.1968 жылы туған Алматы қаласының тумасы Марат Тұрғанбайұлы Құлмаханов та бар екенін атап өтті. Жоғарғы Кеңес Президиумының Жарлықтарымен ол Қызыл Жұлдыз орденімен, 1988 жылдың шілдесінде «Ерлігі үшін» медалімен және 1989 жылдың ақпанында «Қызыл Ту» орденімен (қайтыс болғаннан кейін) марапатталды.

«Біз Отанымыздың мүдделерін қорғау жөніндегі жауынгерлік операцияларда және бітімгершілік миссияларда жақындарынан айрылғандардың қайғысымен бөлісеміз. Өмірі Отанынан алыста үзілгендердің рухына бас иіп, мәңгілікке есімізде сақтаймыз», – деді ол.