Оқу жылының соңында хирургиялық аурулар кафедрасы жұмысыныңкейбір кезеңдері

22 Шілде 2021

2020-2021 оқу жылдары өте қиын және қызықты болды, көптеген клиникалық жұмыстар және КВИ-де аралас формадағы оқу процесі өтті. Хирургиялық аурулар кафедрасының қызметкерлері университеттің жұмысына белсенді қатысып, КВИ-дің пандемиясы жағдайында бакалаврлар мен интерндер үшін сабақтар өткізуге белсенді қатысты.

Өткен оқу жылын қорытындылап кетсек, Хирургиялық аурулар кафедрасынын профессоры Шакеев Қайрат Танабайұлының «Асқазан-ішек жолдарының лапароскопиялық хирургиясы» бойынша шеберлік сабағын хирург дәрігерлері үшін Қостанай қаласында өткізгенін атап өтуге болады. Дәрігерлердің біліктілігін арттырудың оқыту бағдарламасы бойынша осы мастер – класс: теориялық бөлімді-лапароскопиялық хирургияның проблемалық мәселелері бойынша бес дәрісті қамтыды; Практикалық бөлім-тыңдаушылардың "тірі хирургия" режиміндегі операциялар барысында клиникалық жағдайларды талдай отырып және операциялық араласуларды орындау кезінде қателердің алдын алу мәселелерімен қатысуы. Тыңдаушыларға арналған бағдарламаның маңызды бөлігі тренажерлерде эндохирургиялық әдістерді оқыту шеберлігі болды - порттар мен эндокамерлерді орнату, интраорпоральды тігісті және басқасын қою қабілеті. Бұл шеберлік сыныбына Қостанай облысы мен облыс орталығының 28 хирург-тыңдаушысы қатысты.

Мегаколон және долихосигма, іш қуысының адгезиялық ауруы және сигма тәрізді ішектің тыртықты стенозы, тоқ ішектің қатерлі ісіктері сияқты 5 лапароскопиялық араласу жасалды. Мұндай араласулар күрделіліктің жоғары санатына жатады. Операцияларды орындау кезінде тыңдаушылар араласу барысы туралы толық ақпарат алды, оны операциядан кейін профессормен талқылады.

Мастер-класстың маңызды нәтижесі тәжірибелі тыңдаушылардың операциялардың барысын бақылап қана қоймай, сонымен қатар Қайрат Танабаевичтің бақылауымен араласудың белгілі бір кезеңдерін орындау мүмкіндігі болды. Операциядан кейінгі барлық пациенттер өздерін жақсы сезінді, тез қалпына келтіру кезеңі байқалды, бұл лапароскопиялық технологияның дәстүрлі ашық операциялардан артықшылықтарын көрсетті.

Мастер-класс аяқталғаннан кейін тыңдаушыларға бақылау сауалнамасы жүргізіліп, өткізілген іс-шараның қорытындысы шығарылды. Мастер-классты қорытындылай келе, тапсырманы толық көлемде шешуге болатындығын растауға болады.

Қауымдастырылған профессор

хирургиялық аурулар кафедрасы  Степаненко Г.А.

Қарағанды медицина университеті КЕАҚ

2067