Дәрігерлер COVID-19 бар науқастардың тыныс алуын қалпына келтіру туралы білім алды

17 Сәуір 2020

Қытай Халық Республикасының мамандары мен Қарағанды дәрігерлерінің бірлескен жұмысы жалғасуда.

Қытайлық дәрігерлер делегациясының үшінші күні COVID-19 бар науқастардың тыныс алуын қалпына келтіру тақырыбындағы семинардан басталды.

17 сәуірде Қарағанды медицина университетінің стратегиялық даму жөніндегі проректоры профессор А.А. Тұрмұхамбетова онлайн-тренингті ашты. Ол пульмонология саласының маманы Іле-Қазақ автономиялық округінің орталық ауруханасының дәрігері Цю Гуанфэнмен таныстырды.

Дәрігер Цю Гуанфэн өзінің кіріспе сөзінде SARS-Cov-2 вирусынан туындаған жаңа аурудың көптеген аспектілерде зерттеліп жатқандығын және ақпарат жинақталған сайын маман бақылауы, ғылыми зерттеулер, теориялық тұжырымдамаларды, оның ішінде іргелі және клиникалық медицинаны қайта қарастырылғанын және тек емдеуге ғана емес, сонымен қатар аурудан аман қалушыларды оңалтуда да жаңа тәсілдер зерттеліп жатқанын атап өтті.

Бұл мағынада ең маңыздысы - науқастардың тыныс алуын қалпына келтіру бағдарламасы. Сонымен қатар, біз осындай оңалтудың бірнеше кезеңдері туралы айтып отырмыз.

Дәрігер Цю Гуанфэн сөзсіз,- COVID-19 аурудың ауыр дәрежесімен сырқаттанған немесе жеңіл дәрежесімен ауырған пациенттердің санаттарын есте ұстаған жөн екенін айта кетті. Сонымен қатар, тыныс алуды қалпына келтіру тұрақтандырудың ерте сатысында пациенттерді кешенді басқарудың бір бөлігі ретінде қарастырылуы керек. Себебі, қытайлық дәрігерлердің бақылауына сәйкес, COVID-19-дан сауығып шыққан адамдар қалдық әсерді тыныс алу жүйесінен ғана емес, сонымен қатар жоғары жүйке белсенділігімен де көрсетті. Тыныс алу рефлекстерінің кейбір депрессиялары, күйзеліс, дезокализация, әдеттегі өмірден эмоционалды «жоғалту», отбасылық өмірге қатысып жалғасуы мүмкін. Мұның бәрі оңалту бағдарламасында ескерілуі керек.

Тыныс алу реабилитациясына иық белдеуі, кеуде, диафрагма бұлшықеттері үшін, сондай-ақ жалпы тонус үшін әртүрлі физикалық жаттығулар топтары енеді.  Науқасты тыныс алуды, қақырықты босатуды өздігінен басқаруды қалпына келтіру және әдеттегі белсенді өмір салтын қалпына келтіру үшін жаттығу қажет.

Қорытындылай келе, дәрігер Тай Чи, Ба Дуань Цзинь және Цигун жүйелеріндегі қытай халықтық емдеудің дәстүрлі түрлеріне тоқталды. Терапияның осы түрлерін айта келе, баяндаушы қызығушылық танытқан тұлғаларға осы бағдарламаларға сілтеме жасай алатынын айтты.

Таныстыру соңында кездесудің модераторы А.А. Тұрмұхамбетова әріптесіне алғысын білдіріп, аудиториядан келген сұрақтарын жариялады. Олардың көпшілігі COVID-19 вирусқа қарсы терапиясының тактикасына, сондай-ақ педиатриялық науқастарды басқарудың ерекшеліктеріне қатысты болды. Осы және басқа сұрақтарға тренингке қатысқан қытайлық мамандар жауап берді.