ҚМУ-да қашықтық оқыту

08 Сәуір 2020

2012 жылдан бастап Қарағанды ​​медициналық университетінде ақпараттық кампус құрылды, ол төтенше жағдайда қашықтық оқытуға икемді ауысуға мүмкіндік берді.

Қазіргі уақытта ҚМУ-дағы бұл IT-инфрақұрылым оқытушылар мен студенттерге электрондық кітапханаларға толық қол жетімділікті қамтамасыз етеді; Outlook арқылы қызметкерлер, оқытушылар және студенттер арасындағы белсенді байланысты қолдайды; басқару мәселелері бойынша ішкі хат алмасу #Documentolog арқылы жүзеге асырылады, ал бүкіл жұмыс процесі #SharePoint корпоративтік порталына негізделген. Оқу процесіне арналған электронды құжат айналымы жүйесі # Платонда енгізілген. Студенттер порталы және ішкі қызметкерлер порталы сізге құжаттарды сақтау қорында тиімді жұмыс істеуге мүмкіндік береді.

Университеттің аудиториялары босап қалды, барлық қызметкерлер қашықтықтан жұмыс істейді, бірақ бұл ZOOM, MSTeams, Webex және басқа веб-коммуникацияларды оқытуда және оқуда талқылау үшін қолданатын студенттерге оқу материалдарын ұсыну сапасына әсер етпеді. Қашықтан жұмыс істеуіне қарамастан, барлық мұғалімдер студенттердің қашықтықтан оқытуды белсенді түрде жүргізетінін атап өтті. Жасалған интеллектуалды климат университте төтенше жағдайға байланысты жасалған емес, соңғы 5 жыл ішінде құрылған алаң. YouTube-те 2015 жылдан бастап құрылған, өзінің # youkgmu арнасында 150-ден астам бейне дәрістер, практикалық және  зертханалық сабақтар, сонымен қатар клиникалық дағдыларды үйретуге арналған бейнелер бар. Оқушылар Платон арқылы тапсырмалар алады, ал тапсырмаларды орындау барысында олар оқытушылардан уақытылы кері байланыс алады. Шындығында, тек кітап оқумен дәрігер болу мүмкін емес.

Студенттер үшін негізгі медициналық манипуляциялар, соның ішінде манекендер немесе тренажерлар бойынша жаттығулар туралы бейне сабақтар бар. Студенттер дағдылар алгоритмін нақты орындауды, қалай орындалатынын анық көре алады. Теориялық және видео сабақтар материалдарына қоса студенттерге TAME Erasmus Plus жобасының аясында жасалған медициналық қателіктердің алдын алу үшін клиникалық жағдайлардың жиынтығы Open Labyrinth арқылы тапсырмалар беріледі. Ол клиникалық сценарийлер студенттердің клиникалық ойлау қабілеттерін дамытады, студент пациентті емдеу және бақылау тактикасын таңдайды, ал науқастың нәтижесі студент таңдаған сценарий бойынша байланысты болады.

Қашықтан оқыту форматында кәсіби құзыреттілік қосымша бағдарламалар бойынша жүргізілуде. Бүгінгі күні кәсіби құзыреттілікті онлайн семинарлар арқылы жүзеге арттыруға мүмкіндік бар.

Студенттер мен оқытушылардың осы төтенше жағдайда  ішкі зияткерлік ресурстардын күшеюі белгілейміз. Оқу процесінің барлық қатысушылары және басқа ҚМУ бөлімшелері өзара түсіністік, өзара қолдау, университеттің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін жоғары жауапкершілікті көрсетеді. Қашықтықта жұмыс жасай отырып, біз бір-бірімізді және әр қызметкерді одан да жоғары бағалаймыз,  университет ұжымында жылдар бойына қалыптасқан адами қатынастардың маңыздылығы мен құндылығын белгілейміз! Себебі біз ҚМУ командасы!

Ғ.С. Кемелова,

Симуляциялық және білім беру технологиялары орталығының директоры