Эразмус+ WELCOME жобасының шеңберінде оқыту

18 Маусым 2019

ҚМУ Эразмус+ WELCOME«Жаңа халықаралық университеттер қауымдастықтарын қарсы алу» жобасына қатысу аясында 2019 жылдың 3-7 маусым аралығында «Кредиттік ұтқырлықты жүзеге асыру» атты халықаралық тренингке қатысты. Тренинг Перпиньян қаласының Виа Домитиа Перпиньян университетінің базасында өтті (Франция).

Аталған тренинг Қазақстан мен Қытайдағы серіктес жоғары оқу орындарының өкілдері үшін ұйымдастырылды:

- Қарағанды медицина университеті (Қарағанды қ., Қазақстан);

- Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті (Астана қ., Қазақстан);

- Нархоз университеті (Алматы қ., Қазақстан);

- Қазақ экономика, қаржы және халықаралық сауда университеті (Астана қ., Қазақстан)

- Бейхан университеті (Пекин қ., Қытай Халық Республикасы);

- Тунцзи университеті (Шанхай қ., Қытай Халық Республикасы)

Сондай-ақ, осы тренинг аясында Эразмус+ WELCOME «Жаңа халықаралық университеттер қауымдастықтарын қарсы алу» жобасыконсорциумының жұмыс кездесуі өтті.

Жобаны аяқтау аясында 2019 жылдың қазан айында қазақстандық және қытайлық жоғары оқу орындары интернационалдандыру стратегиясын ұсынды. 2019-2023 жылдарға арналған ҚМУ интернационалдандыру стратегиясы ҚМУ-нің интернационалдандыру жөніндегі директоры Марк Руис-Сорилья Крусате таныстырды, онда интернационалдандырудың негізгі бағыттары:

1. Халықаралық студенттік топтарды әртараптандыру

2. «Интернационализация үйде»

3. Зерттеу аймағын интернационалдандыру

4. Ұлттық және халықаралық рейтингтерде университеттің ұстанымдарына қатысу және кеңейту

5. Халықаралық кеңістіктегі серіктестік пен желілерді одан әрі дамыту және жетілдіру.

Тренинг барысында қатысушылар келесі тақырыптар бойынша дәріс оқыды:

- Халықаралық ынтымақтастықтың Француз стратегиясы;

- кредиттік ұтқырлықты жүзеге асыру: кедергілерді анықтау және жою;

- Студенттік ұтқырлық бағдарламасы: әкімшілік басқару;

- Алмасу бағдарламаларын басқару: Эразмус және BCI бағдарламаларының мысалында;

- Алмасу бағдарламаларын басқару: Эразмус+ халықаралық кредиттік ұтқырлық мысалында;

- студенттермен алмасу туралы келісімдерді әзірлеу және басқару;

- студенттердің академиялық эквиваленттік және студенттердің ұтқырлығын тану;

- Кәсіби тренингтер мен тренингтер: Франция-Испания трансшекаралық мобильдігінің үлгісі;

- Жоғары білім берудегі мобильділік: болашақ мәселелер қандай?

- Виртуал ұтқырлығы: Miro бағдарламасының мысалы.

Сонымен қатар, барлық тыңдаушылар тәжірибе жұмысына шағын топтарда қатысты. Мәселен, 7 маусымда оқытушы Ребека Томас, Ровира және Вирхили университеті (Испания) процессуалдық карталар бойынша дәріс оқыды. Топтық жұмыс халықаралық университеттік орталықтардың процессуалдық карталарын әзірлеуге және іске асыруға арналған.

WELCOME жобасы ҚМУ-нде 2016 жылдың қазанынан бастап жүзеге асырылуда. Жобаның негізгі мақсаты - халықаралық бағытты нығайту және Қазақстан мен Қытайдың жоғары оқу орындарында интернационалдандыруны нығайту болып табылады. Толық ақпаратты http://www.welcomeproject.net веб-сайтынан, сондай-ақ http://erasmus.qmu.edu.kz/?page_id=545 веб-сайтынан алуға болады.