Француз-қазақстандық серіктестік

18 Наурыз 2019

Қарағанды медицина университетінің базасында әйелдер денсаулығына халықаралық қатысу және жоғары медициналық білім беру саласында француз-қазақстандық серіктестікті құру мәселелері бойынша конференция өткізілді.

Оны өткізугеКот-д'Азур университетін таныстыратынфранцуз тарапы бастамашылық етті. Қарағанды медицина университеті өкілдерінің әйелдер денсаулығы саласындағы әріптестігі мен әріптестік жобалардың мүмкіндіктері Қазақстанға іссапарға келудің негізгі себебі болды.

Қарағанды медицина университетінің зерттеушілері, сондай-ақ облыстық денсаулық сақтау органдары Қарағанды облысындағы акушерлік және балалық қызметтердің көрсеткіштерін, аймақтағы генетикалық қызметтің жұмысын, әйелдер арасында қатерлі ісікке байланысты жағдайларды және алдын ала жердегі шығындар туралы зерттеулерді ұсынды.

Француз әріптестері гендерлік теңдік тұрғысынан әйел денсаулығының тақырыбын ұсынды, осы аймақта Францияның оңтүстік аймақтарынан кейбір мысалдар мен статистикалар берді. Ницца университетінің президенті Emmanuel Tric, Кот-д’Азур университетінің халықаралық ынтымақтастықты дамытудағы қызметі туралы әңгімелеп берді.Ницца университетінің медицина факультетінің халықаралық миссияларының декан орынбасары Marty Pierre Францияның оңтүстігіндегі университеттермен студенттермен алмасу мүмкіндігін, сондай-ақ біздің елдеріміз арасындағы білім берудегі жанданған және жемісті алмасу үшін француз тілін үйренудің маңыздылығын ұсынды.

Конференция нәтижесінде Кот-д'Азур Университеті мен Қарағанды медициналық университетінің ректоры Досмағамбетова Раушан Сұлтанқызы мен Француз университетінің президенті Эммануэль Трик арасындағы өзара түсіністік туралы меморандумға қол қойылды.