Қолынды созатын жер - Франция

29 Қаңтар 2019

2018 жылдың 25 қыркүйегінен бастап 2019 жылдың 7 қаңтарына дейін «Биология» мамандығының магистранты Ерубай Айдана Суюншибайқызы Пуатье университетінде (Poitiers, Франция) академиялық ұтқырлық бағдарламасы бойынша оқып келді.

Пуатье университеті - Пуатье қаласындағы Францияның ең көне университеттерінің  және Франциядағы ең үздік 40 университеттің бірі. Бүгінгі күні осы университетте 23 мыңнан астам студент оқиды, университетте 1000-нан астам мұғалім жұмыс істейді. Университет құрамында 7 факультет, 2 мектеп және 6 институт бар.

Оқу Пуатье университеті жанындағы биология зертханасында, автоматтандыру, биология, жасушалық биология, өсімдіктер биологиясы, биохимия, химия, қоршаған орта саласында жүргізіліп жатқан фундаменталды және қолданбалы ғылымдар факультетінде өтті.

Белгілі пәндерден басқа, магистрант классикалық геномика (секвенирование), функционалдық геномика тәсілдерін, соның ішінде жаңа геномдық өңдеу құралдарын (CRISPRCas9), транскриптомиканы және гендік өрнектің реттелуін, сондай-ақ олардың өсімдік әлемінен мысалдармен суреттелген өнеркәсіптік және іргелі қолдануды зерттеді. Француз тілін жетілдірді және университеттің қоғамдық өміріне белсене қатысты.

Курстар өте пайдалы аяқталды, кәсіби және коммуникативтік дағдыларын жақсартуға, жаңа білім алуға және практикалық дағдыларды жақсартуға мүмкіндік берді.

Магистрант академиялық ұтқырлық бағдарламасы бойынша оқу мүмкіндігіне ие болу үшін университет басшылығына ҚММУ ректоры Р.С.  Досмағамбетоваға, стратегиялық даму, ғылым және халықаралық ынтымақтастық жөніндегі проректор  А.А. Тұрмұхамбетоваға, қоғамдық денсаулық сақтау және фармация мектебінің деканы Серік Бахтиярға, халықаралық ынтымақтастық бөліміне шексіз алғысын білдіреді.