ҚОСТАНАЙ ОБЛЫСЫНДАҒЫ ӨЗЕКТІ ЖҰҚПАЛЫ АУРУЛАР БОЙЫНША -КӨШПЕЛІ МАСТЕР КЛАСС

19 Желтоқсан 2018

ХХ ғасырдың аяғында әлем халқының созылмалы жұқпалы аурулардың пайдасына аурушаңдығы құрылымында болған эпидемиологиялық көшуге қарамастан, инфекциялық патология мәселелері бүгінгі күнгі күні өзінің өзектілігін жоғалтқан жоқ. Жұқпалы аурулар, оның ішінде және жаңалары, адамның дамуына қауіп төндіреді, өйткені ол әлемдегі өлім-жітімнің жалпы жыл сайынғы санынының үштен бір бөлігінің себебі болып табылады. Инфекциялық патологияның жоғары өзектілігін ескере отырып, Қарағанды ​​мемлекеттік медицина университеті дипломнан кейінгі білім беру саласында өз қызметін жалғастыруда.

Инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша және Қостанай облысы Денсаулық сақтау басқармасының шақыруы бойынша ҚР ДСМ Республикалық штабының хаттамалық тапсырмасын орындау мақсатында 2018 жылдың 19 мен 23 қарашасы аралығында жалпы тәжірибе дәрігерлері, инфекционистер, анестезиолог, реаниматолог, сондай-ақ, жедел шұғыл медициналық көмектің дәрігерлері мен фельдшерлері үшін «Клиникалық тәжірибеде жұқпалы патологияның өзекті мәселелері» тақырыбында көшпелі мастер-класс өткізілді.

Мастер-класты ұйымдастыруға және өткізуге Қарағанды мемлекеттік медицина университетінің жұқпалы ауруларының жетекші маманы - медицина ғылымдарының докторы, профессор, РАА академигі Розалия Хасанқызы Бегайдарова және PhD докторы, доцент, жоғары санатты дәргер инфекционист Ержан Сейполович Жунусов қатысты.

Мастер-класс тақырыбы инфекциялық патологияның қазіргі заманғы шынайылығына және денсаулық сақтау саласындағы тәжірибешілердің мүдделеріне жауап берді.

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің клиникалық хаттамаларының талаптарын ескере отырып, балалар мен ересектердегі жұқпалы аурулардың шұғыл жайлары анықталды, өткір респираторлық вирустық инфекциялар, менингококты инфекциялары, жіті ішек инфекциялары, карантиндік инфекциялар, вирустық гепатиттер, оның ішінде фулмонатты формалар, сонымен қатар заманауи диагностика мен емдеу ерекшеліктері анықталды.

Мастер-класс тыңдаушылардың белсенділігімен (RBL, CBL, TBL) оқыту әдістерін қолданумен белсенді түрде өткізді.

Бұдан басқа, алдын ала және кейінгі тестілеу өткізілді, клиникалық жағдайлар тексерілді,сондай-ақ тыңдаушылардың клиникалық тәжірибесінен күнделікті қызметте диагностика мен тактикада қиындықтарды тудырған мысалдар егжей-тегжейлі талқыланды.

Бұдан басқа, оның барысында тыңдаушылардың мастер-класс және тілектерінен үміттері айтылды, сауалнама жүргізілді.

Мастер-класс тақырыбы денсаулық сақтау саласындағы тәжірибелік дәрігерлердің үлкен қызығушылығын тудырды, медицина ғылымының соңғы жетістіктерін қолдана отырып, заманауи диагностика мен емдеу проблемалары ерекше қызығушылықтарын тудырды.