Қазақстан Республикасындағы Румыния Елшілігінің делегациясының және Юлий Хатциегану атындағы медициналық және фармацевтикалық университетінің ҚММУ өкілдерімен кездесуі

13 Қараша 2018

2018 жылдың 9 қарашасында Қазақстан Республикасындағы Румыния елшілігінің делегациясы мен Юлию Хатциегану атындағы медициналық және фармацевтикалық университет өкілдері Қарағанды мемлекеттік медицина университетіне ресми сапармен келді. Делегацияны Румынияның Қазақстандағы Төтенше және Өкілетті Елшісі Чезар Маноле Армяну басқарды. Сонымен қатар, делегация құрамына Николай Павалука - Румыния Елшілігінің сауда-экономикалық мәселелер жөніндегі Дипломатиялық Кеңесшісі, Профессор Джянина Кристина Кришан - фармация факультетінің деканы, Овиди Дорин Кришан - Органикалық химия профессоры, Силвиу Ионук Корполян - бас әкімшілік директоры, Едуард Александр Бончь - онкологиялық хирургия және онкологиялық гинекология профессоры, Теодора Ирина Адам - физиопатология профессоры, Корнелия Елена Якоб және Хажнал Мелинда Берча - шетел студенттерінің кафедрасының өкілдері.

Кездесу барысында стратегиялық даму, ғылым және халықаралық ынтымақтастық жөніндегі проректор А.А. Тұрмұхамбетованың басшылығымен келіссөздер жүргізілді. Бұдан басқа, ҚММУ делегациясын: оқу-әдістемелік жұмыстар жөніндегі проректор В.П. Риклефс, халықаралық ынтымақтастық бөлімінің бастығы С.Б. Қасымова, медицина мектебінің деканы М.М.Жанасова, стоматология мектебінің деканы А. С. Калина, қоғамдық денсаулық сақтау және фармация мектебінің деканы Б.Серік, мейірбике ісі мектебінің деканы К.А.Естемесова, халықаралық медицина университетінің деканы Қ.Қ. Төлеубеков, фармацевтикалық пәндер және химия кафедрасының меңгерушісі И.В. Лосева, онкология және радиология кафедрасының меңгерушісі Н.А. Қабилдина, патология кафедрасының меңгерушісі С.Б.Жаутикова, жедел медициналық жәрдем кафедрасының меңгерушісі Г. С. Жұмабекова, онкология және радиология кафедрасының ассистенті М.Фоменко және ғылым департаментінің маманы Э. Б. Құлтанова таныстырды.

Келіссөздер барысында ынтымақтастық саласы, Erasmus + әлеуетін арттыру шеңберінде бірлескен жобаны жүзеге асыру мүмкіндігі талқыланды.

Келіссөздердің қорытындысы Қарағанды мемлекеттік медицина университеті мен Юлию Хатциегану атындағы медициналық және фармацевтикалық университеті арасындағы екі жақты ынтымақтастық туралы келісімге қол қою болды.

Румыния университеттерімен ынтымақтастықты жүзеге асыру 2017 жылы басталды, ҚММУ-нің екі PhD докторанттары Трансильвания университетінде Брасов қаласында ғылыми тағылымдамадан өтті. Сондай-ақ, ҚММУ А.И.Куза атындағы Яссы университетімен және Тыргу-Муреш медицина және фармация университетімен де ынтымақтасады. Жақын арада Erasmus + әлеуетін күшейту жобасын жүзеге асыру «Шұғыл әрекет ету жүйесін жаңғырту» жоспарлануда. Бұл жобаның мақсаты - төтенше жағдайлар кезінде тез арада жауап беру үшін көпсалалы бөлімшелерді оқыту және интеграциялау арқылы жедел жәрдем жүйесін жаңғырту.

ҚММУ Қазақстандағы Румыния Елшілігіне Юлию Хатциегану атындағы медициналық және фармацевтикалық университетінің өкілдерімен кездесуге, сондай-ақ, университет студенттері мен қызметкерлеріне жан-жақты көмек көрсету үшін алғыс білдіреді. ҚММУ Румынияның Қазақстандағы Төтенше және Өкілетті Елшісі Чезар Маноле Армянуға және Румынияның Елшілігінің сауда және экономикалық мәселелер жөніндегі Дипломатиялық Кеңесшісі Николай Павалукаға ерекше алғысын білдіреді.