«Тұмау, ЖРВИ және жедел нейроинфекциялар дәрігер тәжірибесінде» атты халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясы.

02 Қараша 2018

2018 жылдың 19 қазанында ҚММУ қабырғасында «Жұқпалы аурулар дәрігерлер қоғамы», облыстық денсаулық сақтау басқармасы облыстық қоғамдық ұйымы «Тұмау, ЖРВИ және жедел нейроинфекциялар дәрігердің тәжірибесінде» атты халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясын ұйымдастырды. Мұндай ауқымды іс-шара « көрсету- айту- тәжірибемен бөлісу» форматында жүзеге асырылды. Конференцияның өзектілігі ауа-тамшылы инфекцияларының көтерілу кезеңінде өткізілгендігі.

Конференцияның негізгі мақсаттары балалар мен ересектердегі жұқпалы аурулардың заманауи курсының клиникалық-эпидемиологиялық ерекшеліктерін айқындау және жұқпалы аурулар, практикада жүргізген  дәрігер инфекцианистер  тәжірибелерімен алмасу.

Конференцияға ҚММУ эпидемиология және жұқпалы аурулар кафедрасының қызметкерлері, Асфендияров атындағы ҚазҰМУ педиатриялық жұқпалы аурулар кафедрасының меңгерушісі көрші елдердің өкілдері, облыстық жұқпалы аурулар ауруханасының дәрігерлері, Қарағанды ​​қаласының емханалары мен жедел жәрдем станцияларының дәрігерлері қатысты.

Конференция бағдарламасы өте кең ауқымды болды және бірнеше бағыттарда өткізілді: жедел респираторлы вирустық инфекциялар, нейро және ауалы-тамшылы тасымалданатын инфекциялар, ОЖЖ туберкулезі.

Халықаралық ғылыми-практикалық конференцияның салтанатты ашылу сөзі ҚММУ клиникалық жұмыс және үздіксіз кәсіби даму жөніндегі проректор, м.ғ.д. профессор

Б.Н. Көшероваға берілді,  балалар патологиясындағы жұқпалы ауруларды және олардың үлкен үлес салмағын зерттеудің маңыздығы туралы атап өтті.

Отандық және шетелдік әдеби деректерді жинақтап, өзіміздің бақылауларымыз бен оқиғаларымызға негізделген, РАЕ академигі, м.ғ.д., профессор Р.Х. Бегайдарова , ол өзекті тақырыптары туралы «Балалардағы тұмау және ЖРВИ», «Балалардағы  бактериальды менингитті аурулар» терең айтты, қорытынды жасады.

Асфендияров атындағы ҚазҰМУ  балалар жұқпалы аурулары кафедрасының меңгерушісі, профессор Г.Г. Құттықожанова  өз зерттеулерін және шетелдік деректерін жинақтап, жиі ауыратын балалар терапиясы мен иммунопрофилактикаға қатысты мәселелерді қозғады.

MУА балалар  жұқпалы аурулары кафедрасының меңгерушісі, профессор,  «Жұқпалы аурулар дәрігерлер қоғамы»  РҚБ қауымдастығының төрайымы  Д.А.Баешева «ЖРВИ, балалардағы тұмау» тақырыбы бойынша жұмысты таныстырды.

Облыстық жұқпалы аурулар ауруханасының директоры Г.Х. Бекзатова Қарағанды ​​облысындағы жұқпалы аурулардың құрылымы туралы толығырақ баяндады.

Балалардың энтеровирусты инфекция және қызылша ауруының жиілігінің өсуін ескере отырып, доцент Ю.Г. Стариков және Х.Г. Девдариани екі қызықты және уақтылы баяндамаларды баяндады.

Тақырыбы: «Жүйке жүйесі бұзылған инфекциялық ауруларды диагностикалаудың қиындықтары» профессор Ким А.А.

Барлығы 17 қызықты баяндама тыңдалды.

Әрбір қатысушының жоғары кәсібилігі мен жеке қызығушылығына байланысты конференция жоғары ғылыми-әдістемелік деңгейде өтті. Конференция залында уақыт бойы жақсы жұмыс атмосферасы болды. Көрермендерге ұсынылған есептер мультимедиямен бірге жүрді және іс жүзінде қолданылды.

Қорытындылай келе, тәжірибелік денсаулық сақтау өкілдері конференцияның жақсы ұйымдастырылуы, мұқият және қызықты баяндамалары үшін модераторларға ризашылық білдірді және ғылым мен тәжірибенің одан әрі ынтымақтастығына үміт білдірді.

Р.У.Казарян, Г.А.Кузнецов

6-038, 6-039 топтарының интерн-педиатрлары