ҚММУ АЛҒАШҚЫ МЕДИКО-САНИТАРЛЫҚ КӨМЕКТІҢ ДАМУ ТАРИХЫНДА

29 Қазан 2018

2018 жылдың 25-26 қазанында, Астана қаласында , Алма-Аталық декларациясының 40- жылдығы бойынша  ХХІ ғасырдың заманауилығына бейімделген, декларацияны жаңаша жетілдіруге қол қою шегіндегі, алғашқы медико-санитарлық көмек бойынша Жаһандық конференция өтті.

Конференцияны Қазақстан үкіметімен бірлесіп, Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы және ЮНИСЕФ ұйымдастырды . Жаһандық конференцияға әлемнің 146 елінің өкілдері,  алғашқы медициналық-санитарлық көмекке қол жеткізу үшін жалпыға бірдей қамту қызметтері мен денсаулық сақтаудың орнықты даму саласындағы мақсаттарын, жаңадан растау бойынша өз міндеттемелерін жүйесін нығайту үшін жиналды.

Бұл дәуірлік мерейтойда  қоғамдық денсаулық сақтау аумағындағы  принциптерді қайта растау, бастапқы декларацияда айтылған және біздің жалпы мақсатымызды жетілдіру  үшін алғашқы медико-санитарлы көмектің  маңызды мағынасын атап өту керек.

Конференцияға қатысу үшін  Қарағанды  мемлекеттік медицина университетінен қызметкерлер  жіберілді:

Телеуов Мурат Койшибаевич – медицина ғылымының докторы, профессор, экономикалық жұмысты ұйымдастыру бойынша проректор;

Мулдаева Гульмира Мендигиреевна - медицина ғылымының докторы, доцент, №2жалпы дәрігерлік тәжірибе кафедрасының меңгерушісі;

Бобырев Семён Сергеевич - PhD докторант, №1 жалпы дәрігерлік тәжірибе кафедрасының ассистенті;

Отыншиев Бахтиар Нуржанович - магистрант, №1 жалпы дәрігерлік тәжірибе кафедрасының ассистенті;

Конференция барысында, біздің ұжымға Аргентина және Голландия, басқа елдерден келген қонақтар кураторлығына қатысу бақыты бұйырды.  Аргентиналық денсаулық сақтау министрі, Адольфо Рубенштейнмен  ары қарай университеттер арасындағы және  біздің ЖООмен ынтымақтастық жөнінде талқыладық.

Бұл шын мәнінде біз үшін үлкен тарихи оқиға!