25 Қазан 2018

2018 жылы 22 қазанда Француз Республикасының Қазақстан Республикасындағы Төтенше және Өкілетті Елшісі Мәдени ынтымақтастық жөніндегі кеңесшісі Лор Кастен мырза және Лазурный берег университетінің білім беру бағдарламаларының директоры Эрван Петель Қарағанды ​​мемлекеттік медицина университетінде болды.

Қарағанды ​​мемлекеттік медицина университеті Францияның жоғары оқу орындарымен ынтымақтастықтың жеткілікті тәжірибесі бар. Ол 2014 жылы Пуатье университетімен ынтымақтастық туралы меморандумға қол қойылған кезде басталды. Ынтымақтастықтың негізгі бағыттары - студенттер, оқытушылар мен әкімшілік-басқарушылық қызметкерлермен алмасу, білім беру және зерттеу саласындағы ынтымақтастық.

Қазіргі уақытта Пуатье университеті ҚММУ-нің стратегиялық әріптесі болып табылады. Бұл университет Erasmus Mundus жобасының «CASEU» бағдарламасына қатысты. Осы жобаның аясында ҚММУ Пуатье университетінің профессорлары: Поль Сеит (биохимия және молекулалық биология профессоры) және Бриджит Ванние (биоинформатика профессоры) екі рет келген.

2017 жылдың қазан айында профессорлар ҚММУ оқытушылары үшін «Молекулалық биология» мамандығы бойынша ғылыми тағылымдамадан өтті. Бұдан басқа, 2017 жылдан 2019 жылға дейінгі кезеңде ERASMUS + жобасының халықаралық несиелік ұтқырлығы аясында ҚММУ мен Пуатье университеті арасында институционалдық келісім жасалды. Біздің ҚММУ мен Пуатье университеті арасындағы белсенді ынтымақтастық біздің магистранттарымыз үшін тағылымдамадан өту саласында да жүзеге асырылады.

Окасов Дидар Пуатье университетінде PhD докторантурада оқуға (Франция) 1 курс докторанты «Фармацевтикалық өндіріс технологиясы» оқу мамандығы бойынша - 2018 жылы ҚММУ үшін ең маңызды оқиғалардың бірі Француз үкіметі стипендиялық бағдарламасы «Абай верный» марапаттау болды. Бұл ретте, 2018 жылдың 29 қыркүйегімен 29 наурызы аралығында Пуатье қаласында докторанты болып табылады және оқытылған, сондай-ақ, магистрлік «Биология» мамандығы студенті Ерубаева Айдана Erasmus + халықаралық несие ұтқырлық шеңберінде Пуатье университетінде оқыды.

Француз Республикасының Қазақстан Республикасындағы Төтенше және Өкілетті Елшісі Лор Кастен мырза Француз Республикасының Елшілігі ынтымақтастық үшін ашық екендігін және Франциядағы университеттермен ынтымақтастықты дамытуға ықпал ететінін атап өтті. ҚММУ мен Лазурный берег университетінің (Франция) ынтымақтастығының негізгі бағыттары талқыланды және Эрван Петель мырзамен анықталды. Кездесу барысында Лор Кастен ханым және Эрван Петель ҚММУ-нің практикалық дағдылар орталығына барды.

ҚММУ Француз Республикасының Қазақстан Республикасындағы Төтенше және Өкілетті Елшісі Лор Кастен мырзаға және Францияның Лазурный берег Университетінің (Франция) білім беру бағдарламаларының директоры Эрван Петель мырзаға, сондай-ақ,  Франция Елшілігіне студенттер мен қызметкерлерге жан-жақты көмек көрсету үшін алғыс білдірді.