KazMSA шеңберінде Сантьяго-де-Компостеле университетіне академиялық ұтқырлық

10 Қыркүйек 2018

Мен «Стоматология» мамандығы бойынша 3 курс студентімін. Осы жазда Испанияда SCORA-ны алмасубағдарламасы бойынша қатысу мүмкіндігіне ие болдым. 22 шілде мен 16 тамыз аралығында Santiago de Compostela университетінде оқыдым.

Менің алмасуымның негізгі тақырыптары: репродуктивтік денсаулық, АҚТҚ, ЖИТС және басқа жыныстық жолмен берілетін аурулар, ана денсаулығы; гепатит және гендерлік теңсіздік.

Мен IPET тренингімен алмасуды бастадым. Бізге Германия мен Түркиядан келген халықаралық тренерлер келді. 4 күн ішінде біз жоғарыда аталған тақырыптар бойынша әр түрлі отырыстар өткіздік. Сессияны тыңдағаннан кейін әрбір қатысушы жаттықтырушы ретінде әрекет етуі керек еді. Мен «Жасанды түсіккетыйым салу» тақырыбында ойдағыдай пікірталас өткіздім және халықаралық жаттықтырушы IPET сертификатын алдым.

Келесі аптада Santiago de Compostela ауруханасында гинекология бөліміне бардық. Онда бізге қауіпсіз түсік түсірілу түрлері, түсік түсірудің салдары және жасанды түсік жасағаннан кейінгі науқастардың психологиялық реакциялары туралы айтылды. Сондай-ақ, осы аурухананың дәрігер-маммологы «Сүт безінің қатерлі ісігі» және «Емшек сүті» тақырыбында дәріс оқыды.

Айырбастаудың үшінші аптасы АҚТҚ, ЖИТС және басқа жыныстық жолмен берілетін ауруларға арналды. IFMSA Испания Жергілікті комитеті осы тақырып бойынша түрлі презентациялар дайындады. Олардың біреуі АИТВ-ның алдын-алу тақырыбы болды, онда олар артықшылықтар туралы, сондай-ақ осындай препараттардың қорқынышты салдары туралы әңгімеледі.

Әр демалыс сайын әр түрлі қалалар мен көрші елдерге бардық. Мен жердің шетіне барып, Кристофер Колумбдың туған жерін көру бақытына ие болдым. Барлығымыз университеттің тұрғылықты жерінде өмір сүрдік және ескі қаланы аралап, сыныптан кейін де уақытты көңілді өткіздік.

Алмасудың соңында мен үлкен білімге қол жеткіздім, көпшілік алдында сөйлеу қорқынышын жеңуді үйрендім және IFMSA халықаралық сертификатын алдым.

ҚММУ ректоры, профессор Р.С. Досмағамбетова мен Халықаралық ынтымақтастық бөлімі, атап айтқанда Сапарова Мөлдірдің арқасында Сантьяго де Компостела университетіне бару мүмкіндігіне ие болдым, сол үшін алғысымды білдіремін.

А. Зорина,

«Стоматология» мамандығының 3 курс студенті.