«Кемел кәсіпкер» бизнес-істерін шешу бойынша чемпионат

11 Мамыр 2018

2018 жылдың 4 мамырында ERG білім беру саласындағы кәсіпкерлікті дамыту жобасының шеңберінде «Атамекен» Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (Қазақстан) мен Кәсіпкерлік және инновациялық даму орталығы - «Алматы менеджмент университеті», ERG ұйымдастырылған жас кәсіпкерлер-студенттерді қолдау жобасы Қарағанды мемлекеттік медицина университетінде «Кемел Кәсіпкер» бизнес-істерін шешу бойынша чемпионат өтті.

«Кемел кәсіпкер» - бизнес істерін шешу бойынша чемпионат. Бұл байқау - бұл іскерлік ойындар сериясы, онда студенттер әр түрлі бизнес-мәселелерді шешу жолдарын ұсынады.

Бизнес-ойынның мақсаты:

- кәсіпкерлікті жастар ортасындағы тиімді өмірлік стратегия ретінде тарату, сондай-ақ жастардың экономикалық және кәсіпкерлік салалардағы әлеуетін дамыту;

- әртүрлі құзыреттілікке ие студенттер арасындағы байланыстарды қалыптастыру;

- студенттердің командалық жұмыс және жобаларды таныстыру дағдыларын дамыту.

Чемпионат ҚММУ кәсіпкерлік білім беруді енгізу және дамыту үйлестірушісі Жакенова Сәуле Рахымжанқызы қатысушыларды қазылар алқасына таныстырып, қатысушыларды іс-шараға жіберді.

Қазылар алқасының құрамына кiргендер: ERG жетекші маманы Гүлмира Маталикова, Қарағанды ​​облысы Атамекен атындағы РҚБ мүшесі Серікжан Байбосынов, ҚММУ оқу-әдістемелік жұмыстар жөніндегі проректоры Риклиф Виктор Петрович, АлмаУ жобасының менеджері Әсем Кабулова және ҚММУ кәсіпкерлік білім беруді енгізу және дамыту жөніндегі үйлестіруші Жақенова Сәуле Рақымжанқызы.

Қазылар алқасы мүшелерімен танысу аяқталғаннан кейін: Чемпионат бағдарламасына бағдар беру, конкурстық критерийлерді талдау, командалардың капитандарына істер қою және қазылар алқасының мүшелерімен қоштасу туралы сөз болды.

AlmaU жобаларының басшысы Әсем Кабулова: «Мұндай бизнестің қазақстандық бизнестің алдында тұрған жағдайында, осы жастағы шешімі болашақта сізбен кездесетін мәселелерді шешуге мүмкіндік береді. Бұл мүмкіндік үшін ERG-ге алғысымды білдіргім келеді. Сондай-ақ, жобаға белсенді қатысқаны үшін Чемпионаттың барлық қатысушыларына алғысымды білдіргім келеді. Барлығыңызға сәттілік тілеймін!»

Чемпионат үшін сарапшылар балалардың шешетін компаниялар тәжірибесінен істерді дайындады. Қатысушылар басқарушы консультанттар ретінде әрекет ете алды және компаниядағы жағдайды ескере отырып қойылған мақсаттардың дұрыстығын бағалады, белгіленген мақсаттарға жетудің тәуекелдерін бағалады. Студенттер теориялық білімін қолдануға алды, кәсіби рөлдерді қолдануға, аналитикалық және бағалау дағдыларын жетілдіруге, командамен жұмыс істеуге және проблеманы ең ұтымды шешуге мүмкiндiк алды. Балалар өз ұсыныстарын презентация түрінде жасап, құзыретті сарапшылар алдында шешімдерін қорғап қалды.

Кемел кәсіпкердің Чемпионатының нәтижелерін қорытындылай келе, қазылар алқасы қазақстандық бизнес-қоғамдастықтың мәселелерін талдап, сыни ойлау дағдыларын, презентацияларын алды, белгілі бір тәжірибе мен сенімділікті алды.

ҚММУ оқу-әдістемелік жұмыстар жөніндегі проректоры Риклиф Виктор Петрович: «Медициналық студенттердің экономикалық істерді шешуі әдеттен тыс: ерекше күтпеген тәсілдерді қолдану арқылы ерекше шешім қабылдау».

ҚММУ кәсіпкерлік білім беруді енгізу және дамыту жөніндегі үйлестіруші Жакенова Сауле Рахымжановна: «Бүгінгі күні көптеген адамдар экономикалық мәселелерді шеше білді. Тіпті Кәсіпкерлер палатасының өкілі сіздердің шешімдеріңізге таң қалды және риза болды».

AlmaU жобасының менеджері Әсем Кабулова: «Шындығында, сіз бүгінгі таңдағы барлық бизнестің істерін жүзеге асыру тәсілдерімізбен таң қалдырдыңыз!».

«Кемел кәсіпкер» байқауының нәтижелері де күтпеген жерден өтті. Жобаның жеңімпаздары: Lollipop: Жидебай Эльвира, Әбдітерем Еркин, Қайсебек Жая және Кенжебек Рысбек және ежелгі адамдар: Коробейников Тимур, Құсайынов Санжар, Ескендіров Тимур, Какенов Азамат және Пак Элина.

Қазылар алқасы әрбір командадан жарқын қатысушыларды таңдауды шешті: команда Лолипоп Жидебай Эльвира мен Әбдіккер Еркин, ал ежелгі команда Тимур Коробейников пен Тимур Ескендіров. Сондай-ақ, қазылар алқасы «Жасыл» команда мүшелерінің бірі - Исаев Владиславты жеңімпаздарға шығаруға шақырды. Бұл жігіттер жобаның бас жүлдесіне ие болды - BootCamp Kazakhstan лагеріне бару - Қазақстандағы алғашқы BootCamp бастаушы кәсіпкерлерге арналған, онда балалар өздерінің бизнесін құру үшін «отыруға және жасайтын» режимде 56 сағаттық белсенді жұмыс күтеді.

ERG жетекші маманы Гүлмира Маталикова: «Егер сіз дамып, үйренсеңіз, сіз көп нәрсеге қол жеткізесіз. Сіз лагерьде «сорғансыз» және сенің әріптестеріңмен бөлісетіндігіңді білетіндігіне сенемін ».

Жеңімпаздарды құттықтай отырып, оларды жобаны табысты жүзеге асыруын және біздің университетте тамаша оқуын тілейміз!