ҚР КҒА Орталық Қазақстан филиалының XXXXVIIIконференциясы

23 Сәуір 2018

4 сәуір мен 15 сәуір аралықтарында Қарағанды қаласында XXXXVIIIОрталық Қазақстан филиалының ҚР кіші ғылым академиясында аймақтық ғылыми – практикалық конференциясы өтуде. Биылғы жылы конференция «Дүниежүзілік денсаулық күніне» ұштастырылып өткізіліп отыр.

Ғылыми форумды өткізудегі басты мақсаты ғылымға деген қызуғышылықтары бар және ғылыми – оқу жұмыстарына белсене қатысатын балаларды табу және қолдау.

Байқауға жалпы және арнайы мектептерден 8- 11 сынып оқушылары ғылыми – зерттеу жұмыстарымен  болды, сонымен қатар облыстық орта білім беру орындары келесі бағыттар бойынша қатысты: валеология, биология, химия,  экология, медицина, әдебиет, тіл білімі, тарих, мәдениеттану, өлкетану, технология,  математика, физика, информатика, география және тағы да басқа.

Конференцияның II айналым ұйымдастырушылары, ҚР КҒА Орталық Қазақстан филиалының конференциясы (президент профессор С.П.Терехин) және Қарағанды мемлекеттік медицина университетінің облыстықпедагогикалық және ғылыми-практикалық қауымдастығының назарын ғылыми-зерттеу жұмыстарымен айналысатын балаларға аударуды, сондай-ақ оқу жылына оқушылар мен оқытушылардың ғылыми-зерттеу және іздеу жұмыстарының нәтижелерін қорытындылауды көздеген.

ҚММУ негізінде «Жастармен жұмыс жөніндегі бөлім» және «Нутрициология және жалпы гигиена», «Биология», «Химия және фармацевтикалық пәндер» кафедрасымен бірге келесі бағыттар бойынша ғылыми жұмыстардың секциясын ұйымдастырды: «Валеология», «Биология», «Химия», «Экология» және «Медицина». Конференцияда 70-тен астам жас ғалымдар баяндама жасады. Кейбір мектептерден зерттеу жұмыстарының тақырыптары жоғары деңгейде болды, мысалы №38 гимназия оқушысы Дина Салехованың баяндамасы «Жоғарғы сыныпоқушыларынын вегетативті жүйке жүйесінің жағдайы эмоционалды күйзеліс жәнеп АК қөтерілуі». Немесе ОИМ «Мұрагер» оқушысының  Мария Степаненконың баяндамасы «Эндемитикалық түрдің жапырақты жебір және жалаң жебір  перспективті көздері ретінде қабылдау туралы фармакогностикалық зерттеу», және де тағы№ 2  лицейдің оқушысы Валерия Зубкованың  «Ауыр металдардан топырақты тазарту үшін фиторемедиацияны тиімді қолдану».

II кезеңнін қорытындысы бойынша конференциясы ҚР КҒА 11 жеңімпаз өздерінің ғылыми зертттеушілік тәжірибелерін толтыруға мүмкүндік болды.

Екі мектеп оқушысы ғылыми зерттеушілік жұмыстары үшін «Жасыл ғаламшар 2018»  атты халықаралық экологиялық форумына қатысты деген номинациясын алады.

А.К.Тухметов

Жастармен жұмыс жөніндегі бөлім.