Қазақстанда және көршілес елдерде Наурыз мерекесінің тойлануы

02 Сәуір 2018

Наурыз - ең жарқын және өте ежелгі мейрамдардың бірі. Ежелгі хронологияда бұл күн 22 наурыз күніне сәйкес келеді.

Наурыздың 16-сы күні «Мейіргер ісі» мамандығы бойынша І курс студенттері арасында Қоғамдық денсаулық сақтау және мейіргер ісі кафедрасында «Қазақстанда және көршілес елдерде Наурыз мерекесініңтойлануы» тақырыбында ашық сабақ өтті. Бұл сабақтың мақсаты - студенттердің Наурыз мейрамын, ұлттық дәстүрлерін және басқа да ұлттық тағамдардың ерекшеліктерін ескере отырып, танымдық қызығушылығын арттыру; студенттердің коммуникативтік дағдылары мен дағдыларын дамытуға ықпал ету, өз пікірлерін білдіру.

Наурыз мейрамы – көктем мерекесі және Орталық Азияның көптеген халықтары табиғаттың жаңаруы ретінде бес мың жылдан астам уақыттан бері атап өтілді, ал кейбір дерек көздері бойынша Шығыс славяндар да бар.

1926 жылы біздің республикамыздағы Наурыз дінді мұсылман мерекесі ретінде Совет билігі тарапынан тыйым салынды. Шын мәнінде бұлай емес. Өйткені, Орталық Азия мен Қазақстанның аумағында мұсылмандар 7-ші ғасырда ғана таралып, біздің Жаңа жылымыздың ата-бабалары бұрыннан танымал (2000 жылдан астам уақыт бұрын) болған.

Тыйым салынғаннан кейін Наурыз 1988 жылы ғана Қазақстанға оралды.  Наурыз мерекесіне орай ресми марапатқа ие болды. Содан бері республика бойынша Наурыз мейрамы басталды. 2001 жылдан бастап Наурыз мемлекеттік мереке деп жарияланды.

Наурыз - Ахеменидтер империясының (б.з.д. VI-IV ғғ.) уақытынан бастап, зороастризмнің басты діни оқиғасы ретінде атап өтіледі, ал мереке туралы алғашқы жазба ескерткіші қасиетті «Авеста» болып табылады. Содан бері бірнеше мыңжылдықтар өтті және Орталық Азия халықтарының өмірінде айтарлықтай өзгерді: соғыс, революция, әлемдік дағдарыс және әдепсіздік тарихта өшпес із қалдырды, алайда бүгінгі күнге дейін фестивалі әлі күнге дейін жалғасуда.

Наурыз мейрамы (Навруз, Нооруз) әртүрлі елдерде өз ерекшеліктерімен ерекшеленеді, бірақ мерекенің маңызы - көптен күткен көктемнің жаңа өмірдің, денсаулығының және өркендеудің символы. Мерекелік іс-шарадан бұрын үй тазаланып, ескі заттар жойылып, кешірім сұрап, мұқтаждарға көмектесуге және бай үстелді жайып тілектерін айтады: барлық ұлт өкілдері үстелдің барынша бай екеніне, алдағы жылы да барынша мол және құнарлы болатынына сенеді.

«Мейіргер ісі» мамандығының 1 курс студенттері