Портудағы «Mobileplus2»

28 Наурыз 2018

Португалия ыстық жазда тартады. Біз маусымаралық жұмсақ және жаңбырлы қысқа түстік. Порто қаласы - ежелгі, б.э.д. құрылған, сондықтан Португалия архитектурасы қызықты және ерекше. Тұрғындар кез-келген елдің қонақтарын шын жүректен қарсы алады. «Cazaquistão» сөзі Портодың байырғы тұрғындарынан жиі естіледі. Ұлттық бренд осындай алыстағы елдерде танымал болғаны өте қуаныштымыз. Португалияда қазақстандықтар көп емес. Португалия, бәлкім, ғаламдағы ең қонақжай адамдар. Қай жерде болсаңыз да, сізге кофе ішу ұсынылады, күлімсіреп, проблемаларыңызды шешіп, жағдайдан шығу жолдары туралы кеңес береді. Португал тілі әуенді, дыбыстарды шығару өте эмоционалды болып келеді.   Және міндетті түрде барлығы ишараланып сөйлеседі, әңгіменің мәнін түсінуге көмектеседі. Алдымен тіл үйрену қиын болды, бірақ одан әрі жеңілірек болды. Сіз бұл сөздердің ерекшеліктеріне үйренесіз, барлық псш-сш-тсш ...

Суық қаңтарда орташа температура +10 градус болады. Қыс мезгіліне жаңбырдың үлкен бөлігі келеді. Иә, Портудегі қыста жаңбыр жауады. Қала мұхит жағасында орналасқан, сол себепті ауа-райы ылғалды және пайдалы болып келеді.

Порто университеті – Портудағы басты және жалғыз ірі университеті. Бүгінгі таңда Порто университеті Португалияның алдыңғы қатарлы университеттерінің бірі және Еуропадағы алдыңғы қатарлы университеттердің бірі болып табылады.

Порто Университетінің Қоғамдық денсаулық сақтау институты (ISPUP) денсаулық сақтаудың кең ауқымды бойынша жоғары сапалы және бәсекеге қабілетті білім беруді құрумен және таратумен айналысады. Порто медицина университеті мен Қарағанды мемлекеттік медицина университеті арасындағы серіктестік нәтижесінде алынған қоғамдық денсаулық сақтау магистрі бағдарламасы экологиялық, психологиялық немесе биологиялық сияқты этиологиялық және араласу факторларын егжей-тегжейлі сипаттайтын ұлттық денсаулық проблемаларын сипаттайтын және талдайтын бағдарлама болып келеді. Эпидемиология, биостатистика және әлеуметтік ғылымдар әдістерін тереңдетіп зерделеу мен қолдану жеке және ұжымдық деңгейде ғылыми-тәжірибелік, профилактикалық және емдік қасиеттердің өзара байланысын қамтамасыз етеді. Қоғамдық денсаулық сақтау факультеті бағдарламаның жоғары сапасына ықпал ететін жоғары білікті оқытушылардан құралады, сондай-ақ басқа да әкімшілік ресурстарымен мен құралдарынан, оның ішінде Қоғамдық денсаулық сақтау институтынан құрылған.

Сабақ ағылшын тілінде жүргізілді, кейбір емтихандар ағылшын тілінде берілді. Оқу процесі өте қарқынды және қызықты. Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы магистратура бағдарламасы медициналық статистика, эпидемиология және басқару салаларында мамандандырылған. Біздің кестемізде «Денсаулық сақтау саясаты», «Салауатты өмір салтын насихаттау», «Биостатистика», «Жеке жоба», «Эпидемиология» сияқты қоғамдық денсаулық пәндері болды.

Біздің университетіміздің ректоры Р.С. Досмағамбетоваға, проректор А.Тұрмұхамбетоваға, Халықаралық ынтымақтастық департаментінің барлық қызметкерлеріне, Қоғамдық денсаулық сақтау, биология және фармация факультетінің деканатына, біздің жетекшілеріміз Д.Б. Құлов пен Т.С. Серғалиевге алғысымызды білдіреміз.

Болатова Жанерке

Уресаев Асхат