«Медицина – сыбайлас жемқорлықсыз!»

09 Қараша 2017

Сыбайлас жемқорлықпен күрес – бәріміз үшін ортақ іс. Сыбайлас жемқорлық проблемасы бұқаралық сипатқа ие болды және қоғамдық өмірдің барлық салаларына әсер етті. Демек, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте жастардың қоғамда сауаттандыра отырып,  адамгершілік және азаматтық тәрбиелеудің сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастырудың қоғам алдында құқықтары мен міндеттерін сезінуі ажырамас бөлігі.

2017 жылдың 7 қарашасында Қарағанды мемлекеттік медицина университетінің Ғылыми кеңес залында студенттердің Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Қарағанды облысы бойынша Департаменті сыбайлас жемқорлықты алдын-алу басқармасының бас маманы О.А. Бұрхановпен кездесуі болып өтті.

Бұл іс-шараның мақсаты – студенттердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы көзқарастарын қалыптастыру және құқықтық тәрбие беру.

Өз сөзінде, сыбайлас жемқорлықтың алдын-алу басқармасының қызметкері «Медицина – сыбайлас жемқорлықсыз!» тақырыбында университет студенттеріне бейнефильм ұсынды. Кездесуде денсаулық сақтау саласындағы сыбайлас жемқорлық және жемқорлық тәуекелдерінің тұжырымдамалары анықталды. Студенттер О.А. Бұрхановты сөз сөйлеу барысында үлкен қызығушылықпен тыңдап қана қоймай, сыбайлас жемқорлыққа, мемлекеттік қызмет көрсетудің ішкі тәртібіне, қолданыстағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамаға қатысты қойылған сұрақтарға да жауап алу мүмкіндігіне ие болды. Жалпы, О.А. Бұрханов медицинадағы пара мәселелері туралы екі маңызды көрсеткішті әңгімеледі: елдегі денсаулық сақтауды дамытудың жалпы деңгейі және елдегі жемқорлықтың жалпы деңгейі туралы. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды жасаған кезде мемлекет тарапынан қабылданатын шаралар туралы айтып өтті. Олардың ең көп саны пара алу мен лауазымын асыра пайдалануды жоғарылатты.

Кездесу соңында О.А. Бұрханов сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша өзара әрекеттесуді және мемлекеттік қызмет көрсету сапасын жақсарту үшін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Қарағанды облысы бойынша Департаменті әлеуметтік желілерде түрлі ақпарат алып, тіпті кеңес беретінін ескертіп өтті.

Кездесу соңында болашақта жемқорлыққа қарсы күрес және мемлекеттік қызмет көрсету сапасын жақсарту мақсатында О.А. Бұрханов Қарағанды облысы бойынша Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі түрлі ақпарат алуға және тіпті кеңес беруге дайын екенін айтты. Ол сондай-ақ, студенттерге сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес басқармасы қызметкерлерінің омбудсмені мен шағым қорабын туралы ақпарат жеткізді.

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес – мемлекет және оның азаматтары үшін басым тапсырма. Біз, Қазақстан жастары, еліміздің өркендеуі үшін сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресуіміз керек.

А.М. Ахметова

(ҚММУ Заң бөлімінің заң кеңесшісі)