«Қазақстанға кельгеніме махаббат!»

26 Шілде 2017

Мен Қазақстанда ұмытылмас  бір ай өткіздім. Мен осында басқа мәдениеттің адамдарымен таныстым, мен қала ішінде өте көп серуендедім және қаланың тарихымен таныстым. Мен саяжайдың барлық ескерткіштерін көріп шықтым. Олардың барынде тарихтары әр түрлі. Мен Қарағандының орталығында мешітте болдым. Әр түрлі дәстүрдің адамдары бірге тұрған шынымен жақсы. Менде жақсы оқытушымен ғылыми жобада жүмыс істеуге керекмет мүмкіндік болды. Мен осында келгеннен бұрын, бұл мемлекетте қалай күндерімді өткізетінімді ойландым. Бірақ мен осында келгенде мені өте жақсы қарсы алды. Қазір маған осындай қонақжай Қазақстаннан кету қиын. Мен Қазақстанды таңдаған себебім, біздің ата-бабамыз осы жерден шыққан. Мен біздің елдерде ортақ тамыры бар деп ойлаймын.

Адамдардың мейірімділігі өте керемет. Мені тіл жағынан қиналдым, себебі орыс тілінде сөйлемеймін. Бірақ барлық оқытушыларым және достарым мені қолдады. KazMSA –да болған оқытушылар мен достарыма алғысым шексіз. Мен Қарағанды мемлекеттік медицина университетінде жақсы деп ойлаймын. Оқыту процессін жақсы өткізетін замаңауи технологиялар бар. Мен сол технологияларды маған қолдануға мүмкіндік бергендеріне қуаныштымын.  Менің оқытушым болған Нурия Мансуровна ғылыми жұмыс бойынша өте маңызды ақпарат берді.  Жобаға көмектескен студенттерге алғысым шексіз.

Сонымен қатар, бізде оқу бағдарламасында өзгешелік бар. Турцияда біз физиология пәнін бірінші және екінші курстарда өтеміз, ал осында екңншң және үшінші курстарда.  Бізде бір ақ жыд машықтану бар және алты жылдан соң медициналық оқу орнын аяқтаймыз.

Менің жұмысым студенттерге белсенді емес физикалық жүктеменің жүрек-қантамыр және тыны салу жүйесіне әсерін зерттеу. Мен осы тақырыпты алғам себебім, себебі екінші курста біз жүрек-қантамыр және тыны салу жүйесін өтеміз. Мен бірінші курсты аяқтадым сондықтан екінші курсқа дайындық болады деген сенімдемін. Мен электрокардиограф, спирометрия қолдануға және нәтижелерін анықтауға үйрендім. Біз осы бағытта жұмыстардың нәтижелерін салыстырдық және қандай факторлар кардиореспираторлық жүйеге әсер ететінің тексердік.

Мен осындай бағадарламалар шынымен бізге студенттерге өзімізге сенімді болуымызға көмектеседі.ғылыми зерттеу, ғылыми жобаларды дайындау және сіздердің нәтижелерініз – ғылымның негізін құрады.   Осының арқасында мен ағылшын тілімді жақсарттым.  Мен осында керемет уақыт өткіздім.  Маған Қарағанды өте ұнады, бұл қала өте жасыл, адамдары жақсы.

Мен айтам: «Бақыт – мен Қазахстанға келгенім».

KazMSA деңгейінде академиялық мобильность бойынша келген студент Фатма Ирем Гурбузер (Университет Гази, Турция).