ҚОЖ мерзімдік медициналық тексерулер.

14 Сәуір 2017

Бүгінгі таңда ҚР басымды бағыттардың бірі халықтың түрлі санаттарындағы, оның ішінде сот шешімі бойынша бостандығынан айыру орындарындағы айыпталушылардағы әлеуметтік-маңызды ауруларды уақытында емдеу және профилактикалау болып табылады. Бас бостандықтарынан айырылғандардың денсаулығын сақтау жазаны өтеудің әкімшілік мекемелеріндегі және барлық қылмыстық-атқарушы жүйенің (одан әрі - ҚАЖ) қызметінің маңызды міндеттерінің бірі болып табылады.  ҚАЖ мерзімді медициналық көмектердің мақсаты: қауіп тобына қатысты созылмалы аурулардың дамуы мүмкін бас бостандықтарынан айырылғандарды уақытылы анықтау, бұл ерте кезеңдерде емдеу және профилактикалық шараларды өткізуге мүмкіндік береді.

Сектораралық өзара байланыс аясында, мекемедегі білікті медициналық көмекті көрсетудің мүмкіндігінің болмаған жағдайында Қарағанды облысының ҚАЖ департаментінің бас бостандықтарын айырылғандарды медициналық  қамтамасыз ету бөлімі денсаулық сақтаудың азаматтық секторынан тар шеңберлі медициналық қызметкерлерді тарту қажет деп есептейді.

Осыған байланысты заң полковнигі Л.И.Горохованың басшылығымен Медициналық қамтамасыз ету бөлімі Қарағанды мемлекеттік медицина университетіне бас бостандықтарынан айырылғандарды көктемгі профилактикалық тексеруден өткізуде үшін басшылықтан көмек сұрады.

13.03.2017 ж. бастап 31.03.2017 ж. дейінгі мерзімде ҚАЖ резиденттердің бірнеше профильді тобы жіберілді: терапевт, кардиолог, хирург, нейрохирург,  невропатолог, эндокринолог, сәулелі диагностика дәрігері, офтальмолог, уролог және  гинеколог. ҚАЖ білім алушыларға заманауи медициналық жабдықтар, дәрілік заттардың кеңейтілген тізілімі ұсынылды. Медициналық тексерулерден өткен уақытта резиденттер оқу барысында алынған кәсіби дағдыларын бекіте түсті, қарым-қатынас дағдыларын пайдаланды. Білім алушылар ҚАЖ қызметкерлерінің, сонымен қатар бас бостандығынан айырылғандардың жақсы қатынасын атап өтті.

Қылмыстық-атқарушы жүйе департаменті Қарағанды мемлекеттік медицина университетінің ректоры Р.С.Досмағамбетоваға, сонымен қатар ҚАЖ жүйесіндегі бас бостандығынан айырылығандарды тексеруге қатысқан дәрігер мамандарға  жыл сайынғы профилактикалық тексеруді ұйымдастырғаны үшін алғысын айтады:

1.  Кошанова Жанат Махкамовна

25.  Бидайбеков Канат Тимурбекович

26.  Мусин Айдан Бауржанович

27.  Омаров Айдос Тлеугалиевич

Қорытындысында, Қарағанды облысының ҚАЖ мекемелердегі осындай шаралар жыл сайынғы жақсы дәстүрге айналған және бас бостандықтары айырылған адамдар үшін адами-психологиялық жағынан жақсы әсер етеді.