А. К. К. Қ. (Ардагерлерге күтім және компания қажет) жұмысын жалғастыруда

23 Қазан 2014

Медицина қызметінің ардегері Кузьмина Людмила Николаевнамен кездесу жылы және достық жағдайда өтті. Ыстық ықыласпен амандық сұрасқан Люмила Николаевна, біздерді қонақ бөлмеге шақырды, онда әңгімеміз жараса кетті.

Людмила Николаевна – өте мейірімді және шылы шырайлы, ғажап адам, өзінің барлық шәкірттерін таниды. Шәй үстінде біздің университетімізде ондаған жылдан астам уақыт ішіндегі мерзімде жұмыс істеген уақытында көптеген қызықты және өз өмірінен өнеге болатын тарихын әңгімеледі. Дегенменен, әңгімелерінен есте қалғаны, университетімізге келгенге дейінгі еңбек жолы, сонымен қатар ол ҚММУ тығыз байланысты. «Сол жылдары мектепте математика мұғалімі болып жұмыс жасадым. Біз тұрған қыстақ Теміртаудан алыс емес еді. Маған ентігіп жүгіріп келген көршіміздің не істерін білмей, толғақ үстінде жатқан әйеліне тезірек көлік табу қажет екендігін, ал фельдшердің Теміртау қаласына жұмыстарымен кетіп қалғандығын айтқан. Ақыры көлік таба алмадық, мұғалімдердің бізге медицина негіздерінен, босанудың қалай өтетіндігі туралы айтқан, ойландым, амал жоқ босанушыға жүгірдік. Есімде: кіндікті қалай кесетінімді білмедім, менде қолымда тұрған не қайшы, не пысақ жоқ, қатты қиналдым. Менің ойым бөлініп кетті, міне өмірге сәби келейін деп жатыр. Фельдшер жүгіріп келгенде, әзер дегенде баланы қолыма алдым, барлығы жақсы аяқталды. Кейінірек қыз баланы мектепте оқыттым, содан кейін ол біздің ҚММУ бітірді және жанұямымызбен араласамыз. Қазақ халқы айтатындай: мен оның «кіндік шешесі» атандым. Юдмила Николаевна ҚММУ бітірушілері туралы, біздің ардагеріміздің жанұясына бірнеше рет қол ұшын берген, бөлімше дәрігері З.М.Сулейменова туралы әңгімелеп берді. Людмила Николаевна бұрынғы студент туралы жылы сөздерімен еске алды: «Егер сендер дәрігер болғыларын келсе, Зура Мэлсовна сияқты болуыға тырысу қажет». Біздің жоо туралы көптеген жылы сөздер айтылды. Людмила Николаевнаның ойында ҚММУ туралы жақсы естеліктер қалыпты, тарихта ардагер жанұясы жайлы аз айтылмады, ол әйел ғана емес, ана, әже, сонымен қатар бақытты әже. Ақжарқын және ашық адаммен әңгімелесу үлкен ғанибет, біз кеш соңында Людмила Николаевнаға оны келешекте ұмытпауға және жиі-жиі келіп тұруға уеде беріп қоштастық.

Анастасия Югай

ҚММУ ынталы студенттер клубы