Дүниежүзілік қант диабетімен күрес күні

22 Қараша 2023

Дүниежүзілік қант диабетімен күресу күні жыл сайын 14 қарашада, 1922 жылы Чарльз Бестпен бірге инсулинді ашқан Фредерик Бантингтің туған күнінде атап өтіледі.

Дүниежүзілік қант диабетімен күрес күніне арналған іс-шаралардың мақсаты халықтың қант диабеті туралы, бүкіл әлемде сырқаттанушылық көрсеткіштерінің артуы және аурудың алдын алудың уақтылы шаралары туралы хабардарлығын арттыру болып табылады.

Осы іс-шара аясында ішкі аурулар кафедрасының профессор-оқытушылар құрамының (профессор Молотов – Лучанский В.Б., қауымдастырылған профессорлар Васильева Н.В., Амирханова Д.Т., клиникалық тәлімгер- КМК облыстық клиникалық аурухананың эндокринология бөлімінің меңгерушісі Туткушбаева З.М, «ҚМУ» КеАҚ медицина университеті клиникасының терапия бөлімінің меңгерушісі Иристаева Р. М) жетекшілігімен «Эндокринология ересектер, балалар» мамандығының резиденттері, Қарағанды қаласының «Облыстық клиникалық ауруханасы» КМК терапевтік бөлімшелерінің пациенттері арасында, сондай-ақ «ҚМУ» КеАҚ медицина университеті клиникасының медицина қызметкерлері арасында қант диабетін анықтау бойынша скрининг жүргізілді. Барлық қатысушыларға  қан глюкозасының деңгейін анықтады және FINDRISK шкаласы бойынша алдағы 10 жылда қант диабетінің даму қаупін бағалады, оған сәйкес әрбір адам осы аурудың алдын алу бойынша ұсыныстар алды.

ОКБ КМК эндокринологиялық бөлімінде қант диабетімен ауыратын науқастар арасында тамырлы асқынулардың алдын алу, дәрістер түрінде, дұрыс тамақтану принциптері бойынша баспа материалдарын тарату, диабеттік аяқтың алдын алу бойынша ақпараттық жұмыс жүргізілді. «№5 емхана» КМК базасында 2 курс резиденттері профессор Г.Г. Еремичеваның жетекшілігімен диабеттік полиневропатияны диагностикалау және емдеу мәселелері бойынша қант диабетімен ауыратын дәрігерлер мен пациенттерге арналған дөңгелек үстел өткізді. Мұндай іс-шараларды өткізу халық арасында көмірсулар алмасуының бұзылуын уақтылы анықтауға, аурудың орнын толтыруға қол жеткізуге және қант диабеті бар пациенттерде тамырлы асқынулардың өршуінің алдын алуға ықпал ететін болады.

Резиденттер эндокринологтар