Өмірдегі естеліктер

17 Қараша 2023

ҚММИ бірінші ректоры, еңбек сіңірген дәрігер, Қарағанды қаласының құрметті азаматы Петр Моисеевич Поспеловтың туғанына 120 жыл толуына орай еске алу кеші рухани және есте қаларлық болды. Ол 2023 жылғы 10 қарашада Қарағанды медицина университетінде Қазақстанның әр түрлі қалаларынан және шет елдерден келген көптеген аға буын қонақтарының қатысуымен өтті.

Бұл кездесуге дайындық университетте ұзақ уақыт бойы басталды: бәрі ұсақ-түйекке дейін ойластырылды, ең бастысы-Петр Моисеевич Поспеловтың қызмет ету кезеңінің барлық түлектерін, оның ізбасарларын шақырып, оны жоғары құрметтеу.

Өзінің құттықтау сөзінде Басқарма Төрағасы-Ректор А. А. Тұрмұхамбетова барлығымыз үшін альма-матер біздің университеттің негізін қалаушы ретінде Петр Моисеевич Поспеловтың есімімен тығыз байланысты екенін атап өтті. Бұл еліміздің халқына қызмет етудің дәстүрлерін, құндылықтарын қалыптастырған тұлға, ол үшін білім сапасы университет қызметінде басты болып табылады. Петр Моисеевич біздің көптеген танымал түлектерімізге жол берді, ал ең көрнектілерінің бірі-Т. Ш. Шарманов.

П. М. Поспеловтың басшылығы кезеңіндегі институттың көптеген жетістіктері туралы кездесу қонақтарының аузынан, сондай-ақ оның сирек ұйымдастырушылық қабілеттері туралы айтылды, соның арқасында университет тез дамып, қысқа уақыт ішінде Кеңес Одағының алдыңғы қатарлы жоғары оқу орындарының деңгейіне шықты. Бұл туралы 1964 жылғы түлек, университеттің құрметті профессоры, ҚР еңбек сіңірген қайраткері Тельман Зейнуллұлы Сейсембеков, сондай-ақ 1960 жылғы ҚММИ түлегі, медицина ғылымдарының докторы Виктор Александрович Зубов айтып берді. Әр жылдары олар П. М. Поспелов туралы кітаптар шығарды. Өз кітабын В. А. Зубов еске алу кешінде университеттің тарихи мұражайына оның бір данасын, сондай-ақ Петр Моисеевич Поспеловтың көркем портретін ұсынды.

Кездесуде ҚММИ бірінші ректорының өміршеңдігі, жоғары адами қасиеттері туралы көп айтылды, соның арқасында оны студенттер өте жақсы көрді, институттың бүкіл ұжымы құрметтеді. Студенттер мен оқытушылар арасында П.М. Поспеловтың жарқын беделін растайтын кейбір фактілермен 1961 жылғы ҚММИ түлегі, онколог-хирург Мейрам Байзрахманұлы Тургунов бөлісті, оның 30 жыл өмірі университеттің бірінші ректорының қасында өтті.

Қатысушыларды қашықтан қарсы алып, ұйымдастырушыларға Петр Моисеевич Поспеловтың ұлының жұбайы Зинаида Семеновна Поспелованы еске алу кеші үшін шын жүректен алғысын білдірді. Ол Қарағандыға Ресейден жеке келе алмады және бейне хабарлама жіберді.

Сондай-ақ, кездесуге қатысушылар атап өткендей, Петр Моисеевич ән айтқанды ұнататын, музыканы өте нәзік сезінетін, студенттердің көркемөнерпаздарының барлық байқауларына қатысқан. Бір кездері оны 5 курс студенті, ал қазір ҚР еңбек сіңірген қайраткері, ҚММУ құрметті профессоры Серік Имакұлы Тоқпановтың дауысы жеңіп алды. Кеште ол Петр Моисеевичтің сүйікті «Рейдтегі кеш» әнін орындады.

Тілдерді дамыту орталығының жетекшісі Марина Әбілжанқызы Маретбаева мен профессор Валерия Алексеевна Бурмистрованың орындауындағы «Туған жер» әні керемет орындалды.

Әдеттегідей, 1974 жылғы ҚММИ түлегі, «Пульс» студенттік эстрадалық ансамблінің солисі, медицина ғылымдарының докторы, профессор Фарида Анваровна Миндубаева «Мәскеу маңындағы кештер» әнімен ерекше өнер көрсетті.

Кездесудің бас ұйымдастырушылары-Қоғамдық денсаулық мектебінің ұжымы мен ЖОО-ның басқа да бөлімшелерінің, тамаша жүргізуші: профессор Вилен Борисович Молотов-Лучанский, музей меңгерушісі Наиле Фуатбековна Сайфулина және тілдер орталығының жетекшісі Марина Әбілжанқызы Маретбаеваның арқасында П.М. Поспеловтың 120-жылдығына арналған еске алу кеші жоғары деңгейде өтті және қатысушылардың барлығында көптеген жақсы эмоциялар қалдырды. Қонақтардың естеліктері арқылы қатысушылар ұлы дәрігер, мұғалім және денсаулық сақтауды ұйымдастырушы Петр Моисеевич Поспеловтың өмірі мен қызметіне байланысты жарқын өткенге қол жеткізе алды.