Түркістан қаласына экскурсия

03 Шілде 2023

Шымкент қаласында өткен халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциямыз Түркістан қаласына экскурсиямен жалғасты.

Түркістанның құрылғанына 1500 жылдан асты, қала Қазақ хандығының астанасы, түркі тілдес халықтың рухани-саяси орталығы болған. Қажылар Түркістанға үш рет бару Меккедегі бір кіші қажылыққа тең деп есептейді.

Түркістан – Қазақстанның тарихи, мәдени орталықтары мен көне қалаларының бірі. Бұл жер өткеннің баға жетпес сәулетімен қоршалған және тарихи орындар мен қажылық туризмін ұнататындар үшін танымал орын болып табылады.

Яссауи бейітіне тағзым етуге келгендер алдымен ұстаз әрі рухани ұстаз Ахмет Ясауи Арыстан-Бабаның бейітіне тағзым етуі керек.

Арыстан-Баб ескерткішінің пайда болуын да аңыз әңгімелейді. Ұлы Темір Түркістанда қажы Ахмет Яссауи кесенесінің қабырғаларын тұрғызған кезде қатты дауыл тұрып, кесене қабырғаларын қиратады. Қабырғаларын қайта тұрғызғанда, дауыл оларды қайтадан құлатады. Осыдан кейін Темірдің түсіне бір қария кіріп Шәкірт қанша ұлы болса да, Ұстазынан шәкірті қаншалықты асып түссе де, алдымен Ахмет Яссауидіңұстазы әрі тәлімгері– Арыстан-Бабқа мазар тұрғызу керек, содан соң шәкіртіне– деп түсіндіреді. Әмір Тимур дәл солай істеді. Үнемі дауылдан қираған ғимарат орнына жаңа құрылыс – Арыстан-Баб кесенесі бой көтерді.

1.«Әзірет-Сұлтан» қорық-мұражайы 1978 жылы құрылған сәулет және археологиялық ескерткіштердің жиынтығы және Қожа Ахмет Ясауи атындағы сәулет мұражай-қорығына кіреді.

2.Мұражайдың ең танымал бөлігі – Қожа Ахмет Ясауи кесенесі, ол ең ерте тарихи ескерткіш болып табылады және ЮНЕСКО-ның тарихи мұралар тізіміне енгізілген. Кесене ұлы сопы, ислам дінін таратушы Қожа Ахмет Яссауидің құрметіне ол жерленген жерде тұрғызылған.

3. Кесенеден басқа, кешен бірнеше мұражайлармен қоршалған, соның ішінде:

4. Көлтөбе, Хума мешіті, жер асты салынған Әулие Құмшық ата және Хилвет мешіттері, Шілдехан ғұрыптық кешені

5. Шығыс моншасы, ортағасырлық цитадель мен шахристан, бекініс сынықтары және Әлқожа ата мен Гауһар ана кесенелерінің қирандылары.

6. Рабиғи Сұлтан Бегім, Есім хан, Абылай хан, Жолбарыс, Қасым хан, Жәнібек батыр, Қазыбек би т.б кесенелері.

Мұражай қорында 100-ден астам тарих және археология ескерткіштері, 25 000-ға жуық жазба, сәулет және нумизматикалық экспонаттар сақталған.

Бегайдарова Роза Хасановна- м.ғ.д,профессор жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының, РЖА академигі