«Болашақтың білімі: өзгерістер лебі»

21 Сәуір 2023

Қарағанды медицина университетінде 20 сәуір күні «Болашақтың білімі: өзгерістер лебі» атты медициналық білім беру бойынша VI Орталық-Азия халықаралық ғылыми-практикалық конференция өтті.

Конференцияның мақсаты – халықаралық ынтымақтастықты, стратегиялық серіктестікті дамыту және өзара медициналық білім беру тәжірибесімен бөлісу. Шараға Қазақстан, Өзбекстан, Тәжікстан, Ресей, Грузия, Германия, Франция, Үндістан, АҚШ елдерінің университеттері мен колледждерінің өкілдері, білім беру ұйымдарының басшылары, ғалымдар, оқытушылар мен студенттер қатысты.

Алғашқы күннің пленарлық отырысында Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Ғылым және адами ресурстар департаментінің медициналық білім басқармасының басшысы Әсет Қайратұлы Ізденов қатысушыларды Қазақстандағы медициналық білім берудің қазіргі тенденциялары туралы хабардар етті.  Ол өз сөзінде республиканың медициналық кадрлармен: дәрігерлермен (78 227 бірлік) және орта медицина қызметкерлерімен (188 800 бірлік) қамтамасыз етілуін, медициналық кадрлардың тапшылығын және оны жою бойынша қабылданған шараларды атап өтті. Оның ішінде жыл сайынғы жалақыны көтеру (бүгінгі таңда дәрігердің орташа жалақысы 500 мың теңгеден асады, медбикенің жалақысы 200 мың теңге), медициналық мектеп түлектерін аймақтарға бөлу және оларды әлеуметтік қолдау мәселесін атап өтті. Баяндамашы Қазақстан Республикасындағы дәрігерлерді даярлау жүйесі, құзыреттіліктерді тәуелсіз бағалау туралы егжей-тегжейлі айтты.

«Медициналық білім беруді трансформациялау: Қарағанды ​​медициналық университетінің тәжірибесі» - атты тақырыпта «ҚМУ» КеАҚ стратегиялық даму және халықаралық ынтымақтастық жөніндегі проректоры Риклефс Виктор Петрович баяндама оқыды. Университеттің білім беру бағдарламалары, оқытудың кредиттік технологиясы, оқытушылардың үздіксіз дамуы, студенттерді қолдау мәселелеріне кеңінен тоқталды.

Қарағанды ​​медицина университеті цифрлық инфрақұрылымды дамытуды өзінің стратегиялық міндеттерінің бірі ретінде қойды. Қазіргі уақытта университетте барлық дерлік үдерістер цифрландырылды, құрылған цифрлық инфрақұрылым заманауи технологияларды одан әрі енгізуге дайын, - деп атап өтті Виктор Петрович.

Конференцияның бағыттары: стратегиялық серіктестік, білім мен цифрлық медицинаның цифрлық трансформациясы, білім беруді интернационалдандыру, университеттік автономия және академиялық еркіндік, медицина, фармация, стоматология және мейірбике ісі бойынша білім беру перспективалары, интеграция: клиника, ғылым, білім, білім берудегі симуляциялар.

Конференция барысында кітаптар, медициналық бұйымдар, симуляциялық құрылғылар мен манекендердің көрмесі өтті.

Қатысушылар атап өткендей, бүгінде медицинадағы симуляциялық оқыту болашақ дәрігерлерді белгілі бір дағдыларға үйретуге ғана емес, сонымен бірге науқаспен ауызша байланыс кезінде де, диагностикалық немесе емдік манипуляциялар кезінде де оған жағымсыз әсерді азайтуға мүмкіндік беретін прогрессивті әдістердің бірі болып табылатынын айтты. . Мұндай әдістер науқасты тәуекелге ұшыратпай, оқу процесінің тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді деп тарқасты.

Сондай-ақ бағдарлама аясында «Резидентурада мамандарды даярлаудың мәселелері мен болашағы» атты дөңгелек үстел, жас ғалымдарға арналған постер сессиясы, клиникалық сценарийлерді әзірлеуге арналған SimLab онлайн байқауы, халықаралық студенттік олимпиада, фармация бойынша студенттер конференциясы өтті.

Конференцияның өту форматы офлайн және онлайн (Webex) екенін айта кетейік.