Хирургия ісіне ғұмырын арнаған

05 Сәуір 2023

Қарағанды медицина университетінде профессор Мамалинов Ғабдулмажит Қалиұлын еске алуға арналған "ХХІ ғасырдағы хирургиядағы инновациялар" атты халықаралық ғылыми-практикалық конференция өтті.

Оған емдік медициналық ұйымдар мен білім беру ұйымдарының басшылары, ғалымдар, оқытушылар мен практикалық дәрігерлер қатысты.

Конференция аясында спутниктік отырыстар, мастер-класс, жас ғалымдардың постерлік сессиясы, 4-5 курс студенттері арасында хирургия бойынша олимпиада өтті. Сондай-ақ, ғылыми басылымдар мен монографиялар, жетекші өндірушілердің медициналық жабдықтары мен фармацевтикалық компаниялардың көрмесі ұйымдастырылды.

Мастер-класс барлық қажетті заманауи хирургиялық жабдықтармен жабдықталған университеттік клиника базасында өткізілді. Трансляция тікелей операциялық бөлмеден жүргізілді, ал конференцияға қатысушылар университеттің акт залында болған кезде оның барысын бақылауға мүмкіндік алды.

Хирургиядағы жаңа технологияларды медицина ғылымдарының докторы, профессор Мамалинов Ғабдулмажит Қалиұлы өз кезінде барынша дамытты. Ол дермолипофасцэктомияның жаңа нұсқаларын дамыта отырып, хирургиялық лимфологияның перспективалық бағытын дамытуға белсенді қатысты, сонымен қатар созылмалы остеомиелитті хирургиялық емдеуді зерттеді. 15 жылдық жемісті еңбек қызметі барысында профессор 67 баспа жұмыстарын дайындады.

ҚР 12 патенті, медициналық жоғары оқу орындарының студенттеріне арналған оқу құралдары, монографиялар. Ол әйгілі профессор С. В. Лохвицкийдің жарқын, талантты шәкірттерінің бірі болды.

Ғабдулмажит Мамалинов клиникалық және ғылыми-педагогикалық қызметтің шыңына шықты. Профессор отандық медицина тарихында және әріптестерінің, студенттердің, пікірлестер мен тәлімгерлердің жадында жарқын із қалдырды. Олардың көпшілігі конференцияда университет қабырғасында және практикалық денсаулық сақтау жүйесінде бірлесіп жұмыс істеу туралы жақсы естеліктерімен бөлісті.

Құттықтау сөзімен Сургут қ.Сургут мемлекеттік университетінің хирургиялық аурулар кафедрасының профессоры, РФ Мемлекеттік сыйлығының лауреаты В. В. Дарвин, Алматы қ. көпсалалы ауруханасының директоры, профессор Ж. К. Исмаилов сөз сөйледі. Г.К. Мамалиновтың өмірбаянының жарқын фактілерімен "ҚМУ" КеАҚ хирургиялық аурулар кафедрасының профессоры, медицина ғылымдарының докторы, "қазақстандық хирургтар қоғамы" Қарағанды филиалының төрағасы К. Т. Шакеев бөлісті. Конференцияның ашылуына жұбайы Г. К. Мамалинова қатысты. Мамалинова Гүлбан Көпеқызы, оның балалары, немересі, сондай-ақ профессордың ағасы Шағурашид Қалиұлы, олар да осы форумды өткізгені үшін қатысушылар мен ұйымдастырушыларға  алғыс білдірді.

Көбінесе хирург өзге адамдардың өмірі үшін өзін құрбан етеді, аяусыз еңбек етеді, үлкен жауапкершілікті мойнына алады. 37 ғана жыл өмір сүрсе де бар саналы ғұмырын хирургияға, адам өмірін емдеуге арнаған профессордың еңбегі ерен. Ол туралы туыстары, мейірімді әріптестері, пациенттері әлі күнге дейін мақтанышпен айтып, растап келеді.