Балалардағы қызылшаны диагностикалау бойынша семинар

28 Наурыз 2023

ҚР Денсаулық сақтау министрлігі Санитарлық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің мәліметінше, көршілес елдерде қызылша ауруы өршіп жатыр.

Осыған орай, нәрестелер мен балалар өлімінің өсуін болдырмау, балаларға уақтылы медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз ету мақсатында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың денсаулық сақтау басқармалары асқынулардың, ауыр жағдайлардың және қолайсыз нәтижелердің жиілігін талдаумен балалар арасындағы қызылшамен сырқаттанушылықтың күнделікті мониторингін қамтамасыз ету, ал жоғары оқу орындары тағайындалған қадағалауға сәйкес Денсаулық сақтау басқармаларымен бірлесе отырып, медициналық көмектің амбулаторлық және стационарлық деңгейінде де медицина қызметкерлеріне балалардағы қызылшаны диагностикалау және емдеу мәселелері бойынша оқытуды (тренингтер, семинарлар, дөңгелек үстелдер және т.б.) ұйымдастыру тапсырылды.

Осыған орай «Қызылша – бақыланатын инфекция: ауру балаларды диагностикалау алгоритмі және басқару тактикасы» тақырыбында бекітілген аймақтарда көшпелі семинар өткізу үшін Қарағанды медицина университетінің профессорлық-оқытушы құрамынан спикерлер тобы құрылды.

«ҚМУ» КеАҚ жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының қызметкерлері жұқпалы аурулар орталығының клиникалық базасында медицина қызметкерлеріне белсенді көмек көрсетуде. кафедраның әрбір қызметкері емхананың жетекшілік ететін бөлімшелерінде консультант болып бекітілген.

Сондай-ақ, кафедра ұжымында доцент, PhD доктор Е.С. Жүнісов - ОКА жұқпалы аурулар орталығының жетекшісі және ересектер бойынша Қарағанды облыстық штаттан тыс бас маманы, ал м.ғ.к., қауымдастырылған профессор Х.Г. Девдариани - Қарағанды облысындағы балалар жұқпалы аурулары бойынша штаттан тыс бас маманы болып табылады.

Қарағанды  медицина университеті тек Қарағанды облысында ғана емес, демеушілік ететін аймақтарда да практикалық денсаулық сақтау саласына қажетті көмек көрсетеді.

«ҚМУ» КеАҚ вице-министрі В. Дудник атынан медицина ғылымдарының докторы, профессор, клиникалық жұмыс және үздіксіз біліктілікті арттыру жөніндегі проректор Е.М. Тұрғынов, МСАК мамандары мен ауруханалар үшін Қарағанды және Қостанай қалаларында көшпелі семинар ұйымдастырды.

Қарағанды және Қостанай қалаларындағы семинарды «ҚМУ» КеАҚ жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының қызметкерлері, медицина ғылымдарының докторы, профессор, Ресей жаратылыстану ғылымдары академиясының академигі – Р.Х. Бегайдарова және PhD доктор, ОКА жұқпалы аурулар орталығының жетекшісі Е.С.Жүнісов өткізді.

Ұлытау өңірінен және Жезқазған қаласынан келген әріптестер үшін семинарды онлайн режимінде «ҚМУ» КеАҚ, жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының қызметкері, м.ғ.к., доцент – штаттан тыс бас маман балалар инфекционисті Х.Г. Девдариани өткізді.

Семинардың мақсаты мен міндеті пациенттермен жұмыс істеудің теориялық негіздері мен практикалық дағдылары бойынша мамандардың құзыреттілік жүйесін қалыптастыру болды.

Қарағанды қаласында өткен семинарға Қарағанды мен Қарағанды облысынан 60-тан астам медицина қызметкері, Қостанай қаласынан 120-дан астам және Ұлытау өңірі, Жезқазған қаласынан 90-нан астам тыңдаушылар қатысты.

«Қызылша – бақыланатын инфекция: ауру балаларды емдеудің диагностикалық алгоритмі мен тактикасы» м.ғ.д., Ресей жаратылыстану ғылымдары академиясының академигі, Қарағанды медицина университетінің жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының профессоры  Р.Х. Бегайдарова талдады (Қарағанды, Қостанай).

Ересектерде қызылшаның асқынулары, қызылша инфекциясынан туындаған жүктіліктің асқынулары және емдеу тактикасын PhD доктор, ОКА жұқпалы аурулар орталығының жетекшісі Е.С. Жунусов өткізді (Қарағанды қ., Қостанай қ.).

Дәріс жүргізулер Қарағанды қаласының инфекциялық ошағында балалар мен ересектерде қызылшамен ауыратын науқастарды тексеру және кеңес беру кезінде осы тақырыпқа байланысты негізгі мәселелерді, сонымен қатар тәжірибеден бақылау жағдайларын қамтыды.

КМК «Қостанай облыстық балалар ауруханасында» профессор   Р.Х. Бегайдарова инфекциялық-диагностикалық бөлімшелерінде әртүрлі жұқпалы аурумен ауыратын 9 балаға консультация беріп, диагнозы анықталмаған 2 балаға диагностикалық іздестіру жұмыстарын жүргізді.

Профессор қажетті қосымша зертханалық зерттеулер мен науқастарды емдеудің одан әрі тактикасы бойынша ұсыныстар берді.

Қазақстан Республикасындағы қызылша ауруының эпидемиологиялық жағдайы, бұл сырқаттың артуына байланысты, қызылшамен күресу және оның алдын алу бойынша ұсыныстар туралы, Қостанайдағы телеарна тілшісіне сұхбат берілді.

Барлық кезеңде медициналық көмек көрсетудің мақсаты төмендегідей болды:

1. Амбулаториялық деңгейде шұғыл медициналық көмек – аурудың клиникалық көріністерін ерте анықтау, уақтылы триаждау, үйде емдеу және көрсеткіштер бойынша госпитализациялау.

2. Стационарлық деңгей (инфекциялық бөлім) – аурудың асқынуын және асқынулардың дамуын болдырмау мақсатында емдеуді ерте бастау (озық сипатта). Қосалқы аурулардың мониторингі.

3. Стационарлық деңгей (АЖБ) - жағымсыз нәтиженің алдын алу үшін қарқынды терапия, реанимациялық терапия.

Аурудың алдын алудың тиімді әдісі қызылшаға қарсы вакцинация болып табылады, ол жас балаларда міндетті түрде жүргізілуі керек.

Эпидемиологиялық жағдайды одан әрі жақсарту халықты вакцинацияға негізделген алғашқы профилактика саласында санитарлық ағарту жұмыстарын жүргізуді талап етеді.

Алдын алу шаралары аурудың асқынған жағдайларын емдеуге денсаулық сақтау жүйесінің шығындарын азайтуға мүмкіндік береді.

Ол үшін тұрғындарға адам көп жиналатын орындарға, нашар желдетілетін бөлмелерге бармауға, бетперде киіп, жеке бас гигиенасын сақтауға кеңес беріледі.

Медицина ғылымдарының докторы, Ресей жаратылыстану ғылымдары академиясының академигі, жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының профессоры Р.Х. Бегайдарова