Кәсіби патология бойынша оқытылған әріптестер

09 Маусым 2021

«Қарағанды ​​медицина университеті» КеАҚ-ның қызметкерлері 2021 жылғы 17-28 мамыр аралығында Маңғыстау облысының Жаңаөзен қаласына саяхат жасай отырып, Медикер медициналық орталығының дәрігерлеріне оқыту жүргізілді. Университеттен келесі тұлғалар таныстырды: Қазақстан Республикасының бас штаттан тыс кәсіби патологоанатомы, «ҚМУ» КеАҚ ҚДС және КА институтының кәсіби денсаулық клиникасының бас дәрігері, медицина ғылымдарының докторы, ішкі аурулар кафедрасының профессоры Аманбекова Айгүл Укеновна, кәсіби патолог-дәрігер, медицина ғылымдарының докторы, Ішкі аурулар кафедрасының профессоры  Койгелдинова Шолпан Секербайқызы және Қарағанды ​​облысының штаттан тыс кәсіби патолог-дәрігері, кәсіби денсаулық клиникасының консультациялық-диагностикалық бөлімінің меңгерушісі, м.ғ.к. Ақынжанова Сәуле Ақынжанқызы.

Оқыту «Кәсіби патологияның өзекті мәселелері» циклі бойынша 108 сағат көлемінде, онлайн режимінде және оффлайн режимінде кәсіби медицина және кәсіптік патология бойынша біліктілікті арттыру шеңберінде өткізілді.

Мұнай-газ өңдеу кәсіпорындарының зиянды еңбек жағдайларында жұмыс істейтін өнеркәсіптік жұмысшыларда профилактикалық медициналық тексерулер жүргізуге қатысатын әртүрлі мамандықтағы практикалық дәрігерлерге кәсіптік жарамдылыққа сараптама және аурулардың кәсіппен байланысын орнату сараптамасы бойынша, сондай-ақ диагностика және емдеу әдістерін талдай отырып, жекелеген кәсіптік аурулар бойынша дәрістер оқылды және практикалық сабақтар өткізілді.

Оқыту барысында алдын-ала және мерзімді профилактикалық медициналық тексерулер жүргізу және кәсіби ауруларды тексеру бойынша қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер егжей-тегжейлі талданды, сонымен қатар кәсіптік патологиядағы заманауи диагностикалық әдістер және осы бағыттағы ғылыми зерттеулер мәліметтері ұсынылды. Практикалық жаттығулар күрделі клиникалық жағдайларды талдаумен өткізілді, ағымдағы және қорытынды білімдерге тесттік бақылау жүргізілді.

Өздеріңіз білетіндей, Батыс өңірінде және, атап айтқанда, Маңғыстау облысында кәсіптік патологияны анықтау деңгейі өте төмен. Мұнымен қатар, мұнай-газ өңдеу және мұнай өндіру кәсіпорындарындағы технологиялық процестердің жетілдірілуіне қарамастан, жұмыс орындарында жұмысшылардың ағзасына зиянды факторлар әсер етеді, олар жеке ағзалар мен жүйелердің шамадан тыс кернеулігі, тербеліс, өндірістік шу және мұнай өнімдерінің улы заттары.

Осыған байланысты «Медикер» медициналық орталығының басшылары профилактикалық медициналық тексерулердің сапасын арттыру, кәсіптік ауруларды ерте анықтау және алдын-алу тұрғысынан бұл тренингтің практикалық маңыздылығын атап өтті.