Академиялық құрамдас бөлік ретінде оқудың нәтижелері

30 Желтоқсан 2019

2019 жылдың 18 қарашасы мен 17 желтоқсаны аралығында Қарағанды медицина университетінің қызметкерлері, Қоғамдық денсаулық сақтау, биомедицина және фармация мектебінің қауымдастырылған профессоры Жания Даулетқалиева және №2 ішкі аурулар кафедрасының қауымдастырылған профессоры Александр Марченко ҚР Денсаулық сақтау министрлігі 2019 жыл бойынша академиялық құрамдас бөлік ретінде Лунд университетінде (Швеция) оқыды.

Берілген уақыт аралығында Жания Даулетқалиева Лунд университеті қоғамдық денсаулық сақтау кафедрасының (Мальмё қ., Швеция) қауымдастырылған профессоры, PhD Martin Statström басшылығымен «Денсаулықты нығайту» (Health Promotion) курсын дайындай бастады. Бұл курс Қазақстан медицина университетінің студенттері, магистранттары мен PhD докторанттарына арналған. Сонымен қатар, Лунд университетінде «Қарағанды медицина университеті» КеАҚ – ның Қоғамдық денсаулық сақтау және кәсіптік аурулар институтының проректор - директоры Камшат Тусуповамен Қазақстан денсаулық сақтау саласының өзекті мәселелері мен оны оқыту шаралары, атап айтқанда, уоркшоп өткізу арқылы шешу жолдары талқыланған. Уоркшоп тақырыптық  жоспары бойынша шетел әдебиетінен жағдайлық тапсырмалар іріктеліп, аударылып, бейімделген. Сол бойынша силлабус дайындала бастады. Осы мақсатқа жету үшін Жания Даулеткалиева Martin Statström дәрістері мен қоғамдық денсаулық сақтау саласында көптеген әдебиет көздері зерделенген.

2-ші типті қант диабетін зерттеумен айналысатын Лунд университеті (Kemicentrum Lund) Химия кафедрасының PhD, талдау және синтез орталығының (CAS) доценті Peter Spégel - дің жетекшілігімен Александр Марченко ұйқы безі жасуша культурасы бойынша эксперимент кезінде алынған алғашқы деректерді өңдеді (in vitro). Жұмыста AMDIS компьютерлік бағдарламасын және NIST 2017 жаппай спектрлік кітапхананы қолдана отырып, GC/Q-TOF-MS (квадрупольдық ұшудың массалық спектрометриясы бар газ хроматографиясы) арқылы анықталған заттарды анықтау жұмыстары жүргізілді. Бұл жұмысты орындау үшін Александр Марченко теориялық тұрғыдан игерді. Масс спектрометрияға, биохимияға баса назар аудара отырып, аналитикалық химия туралы материал (Peter Spégel - дің дәріс курсы, бірқатар мақалалар, қазіргі басылымдағы кітаптар). Сонымен қатар, PhD докторы, «Жасыл технологиялар» мамандығына мамандандырылған талдау және синтез орталығының доценті Margareta Sandahl - мен кездесу өтті, оның барысында бірлескен жобалар аясында біздің университеттер арасындағы одан әрі ынтымақтастық мүмкіндіктері талқыланды.

Жания Даулеткалиева мен Александр Марченконың бірлескен жұмысы барысында Камшат Түсіпованың басшылығымен Қоғамдық денсаулық сақтау және кәсіптік аурулар институтының веб-сайтының жобасын, «Қарағанды медицина университеті» КеАҚ веб-сайтын және институт қызметкерлеріне арналған академиялық портфолиосының құжаттарын әзірлеу жұмыстары жүргізілді.

Жания Даулетқалиева

Александр Марченко