Еңбекті қорғау форумы

09 Қазан 2019

Қарағанды медицина университетінің қызметкерлері Ресейдің ұлттық конгресіне «МАМАНДЫҚ және ДЕНСАУЛЫҚ» халықаралық қатысуымен қатысты. Бұл денсаулық сақтау мәселелері бойынша дәрігерлер мен мамандар үшін үнемі өткізілетін жалпыұлттық форум.

Конгресте кәсіптік және өндірістік-шартты аурулармен ауыратын науқастарды алдын-алу, диагностикалау, емдеу және оңалту саласындағы инновациялық технологияларға ерекше назар аударылды. Сондай-ақ, кәсіптік және экологиялық тәуекелдерді бағалау және басқару мәселелері қарастырылды; қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар және еңбек медицинада кадрларды оқыту; тиімді сауықтыру іс-шаралары мәселелері; отандық өндірушілердің шетелдік өнімдерді, медициналық жабдықтар мен дәрі-дәрмектерді өндірудегі және импортымен алмастырудағы технологиялардың денсаулық сақтау аспектілері. Жұмыс істейтін халықты нормативті құқықтық, әдістемелік және практикалық медициналық қамтамасыз етудің өзекті мәселелері талқыланды.

Іс-шараға Ресейдегі және әлемнің көптеген елдеріндегі кәсіптік денсаулық және кәсіптік патология, еңбекті қорғау және өндірістік экология саласындағы жетекші сарапшылар, гигиенистер, байланысты мамандықтардың тәжірибешілері, медициналық-әлеуметтік сараптама және қалпына келтіру, денсаулық сақтау және сақтандыру медицинасының мамандары, сонымен қатар өкілдер қатысты. Сондай-ақ, кәсіподақтар, әлеуметтік құрылымдар, ҮЕҰ, өндірістік кәсіпорындардың басшылары, кәсіпкерлер, қоғамдық белсенділері қатысты.

Форумның бағдарламасына симпозиумдар, «дөңгелек үстелдер» және Ресейдің Денсаулық сақтау министрлігінің үздіксіз медициналық және фармацевтикалық білім беру (ҮМББ) жүйесі бойынша оқыту семинарлары кірді.

Конгреске көптеген үкіметтік емес халықаралық ұйымдардың өкілдері қатысады, олардың арасында Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (ДДҰ-WHO), Халықаралық еңбек ұйымы (ХЕҰ-ILO), Халықаралық еңбек медицинасы комиссиясы (ХЕМК-ICOH), Қатерлі ісіктерді зерттеу жөніндегі халықаралық агенттігі (ҚІЗХА-IARC) және басқалары.

Қарағанды медицина университетінің өкілдері форумның бес секциясына сәтті қатысты.

«Кәсіптік және өнеркәсіптік аурулардың эпидемиологиясы» халықаралық симпозиумында м.ғ.д., профессор А.Ө. Аманбекова «Қазақстандағы кәсіптік патология және еңбекке қабілетті халықтың денсаулық сақтау жүйесін жақсарту жолдары» тақырыбында баяндама жасады.

«Кәсіптік медицинадағы білім беру мәселелері» «дөңгелек үстел» жұмысының барысында м.ғ.д., профессор Н.К Смағұлов. «Оқу процесінің медициналық университет оқытушыларының денсаулығына әсері» тақырыбында баяндама жасады. Профессор «Еңбек психологиясы және күйзеліс» атты дөңгелек үстелде білім беру қызметіне бейімделу кезінде шетелдік медициналық студенттердің ағзасының функционалдық жүктемесін бағалау туралы айтты.

Еділ, Орал және Орталық Федералды округтердің кәсіптік патологтарының ғылыми-практикалық конференциясында авторлар тобының баяндамасы: С.А.Ибраев, Г.С.Жұмабекова, Ж.Ж. Жарылқасын тақырыбында: «Хризотилдік өнеркәсіптегі жұмысшыларда туындаған мутагенез».

«Еңбекті қорғау және өндірістік экология» симпозиумы аясында үш баяндама ұсынылды:

- Е.А. Дробченко «Қазақстанның кейбір аймақтарындағы жұмыс істейтін халықтың өмір сүру сапасының әлеуметтік-экономикалық сипаттамалары»,

- Н.Ю. Алешина «Индустриалды аймақтағы әлеуметтік маңызды аурулар туралы»,

- Ж.Б. Сабиров «Семей полигонына жақын жерде тұратын халықтың перифериялық қан көрсеткіштерін бағалау».