Күн тәртібінде – дәрігер тәжірибесіндегі инфекциялық аурулар

06 Мамыр 2019

19 сәуірде ҚМУ Ғылыми кеңестің мәжіліс залында клиникалық жұмыс және ғылыми-практика жетекшісінің проректоры, м.ғ.д., профессор Б. Н. Кошерова және РЖА академигі, м.ғ.д., профессоры Р. Х. Бегайдарованың басшылығымен "Дәрігер тәжірибесіндегі инфекциялық аурулар" атты Республикалық ғылыми-тәжірибелік конференция өткізілді.Бұл конференция республикамыздың аумағында кеңінен таралған инфекцияларға арналды.

Конференцияға Қарағанды облысы бойынша қоғамдық денсаулық сақтау департаментінің өкілдері,  ҚМУ эпидемиология және жұқпалы аурулар кафедрасының қызметкерлері, Павлодар қ.ММУ және Нұр-Сұлтан қ. КЕАҚ "АМУ" жоғары оқу орындарының өкілдері, , Қарағанды қ. және Қарағанды облысының облыстық жұқпалы аурулар ауруханасының дәрігер-инфекционистері қатысты.

Құттықтау сөзімен профессор Б. Н.Кошерова сөз сөйлеп, жұқпалы аурулардың кез келген мамандық дәрігерінің тәжірибесінде маңыздылығын атап өтті.

Қарағанды облысы бойынша қоғамдық денсаулық сақтау департаменті басшысының орынбасарлары Г. Ж. Байтуғанова және Н. Н. Д.Замилова бізді Қарағанды облысындағы эхинококкоз бойынша эпидемиялық жағдайымен таныстырып өтті.

Қарағанды қаласының "Облыстық жұқпалы аурулар ауруханасы" КМК директоры Г. Х. Бекзатова Қарағанды қ. облыстық жұқпалы аурулар ауруханасының мәліметтері бойынша "Жұқпалы аурулар мониторингі" туралы егжей-тегжейлі баяндады.

РЖА академигі, м.ғ.д., профессор Р. Х. Бегайдарованың баяндамасына ерекше назар аударылып, 7 баяндама ұсынылды. Ол өзінің көпжылдық тәжірибесімен бөлісіп, жедел респираторлық ауруларды, жедел ішек инфекцияларын және менингококк инфекциясын диагностикалау мен емдеудің заманауи ерекшеліктеріне баса назар аударды. Сондай-ақ, ол антибиотикоассоциацияланған диарея проблемасына және антибиотикорезистенттілік мәселелеріне тоқталды.

Респираторлық вирустық аурулармен қатар  бүкіл аудиторияны қызықтырған профессор А. А. Кимнің "Пандемиялық тұмаудың ерекшеліктері" атты баяндамасы тыңдалды.

Профессор Б. Н. Кошерова "Тұмау. ЖРВИ – алғашқы медикалық – санитарлық көмек көрсететін мекемеде және стационарда емдеу тактикасы"Қазақстанда және шетелде респираторлық вирустық аурулардың салыстырмалы статистикасын жүргізе отырып, ЖРВИ –тақырыбында семинар өтті.

Профессор Г. К. Алшынбекованың " Туа біткен цитомегаловирусты инфекциялы балалар мен аналарды жүргізу тактикасы"тақырыбындағы баяндамасынтыңдаушылар ду қол шапалақпен қарсы алды.

Профессор Ю. Г. Стариков бізді "Балалар мен ересектердегі қызылша ағымының ерекшеліктері"атты қызықты баяндамамен таныстырды.

Қызылша тақырыбын жоғарғы оқу орнымыздың қонағы, Нұр-Сұлтан қаласы "АМУ" КЕАҚ балалар жұқпалы аурулары кафедрасының докторанты  А. А. Жүзжасарова жалғастырды.

"Балалардағы көкжөтел. Қазіргі кезеңдегі вакцинамен басқарылатын инфекцияның ерекшеліктері"  Павлодар қ. ММУ ПФ педиатрия курсының меңгерушісі А. С. Кожанованың жұмысы көпшілікке ұсынылды.

Облыстық жұқпалы аурулар ауруханасы дәрігерлерінің баяндамалары дәрігерлер мен интерндердің ерекше қызығушылығын тудырды, олар өздерінің тәжірибелік қызметтерінен байқаулармен бөлісіп, 2 баяндама ұсынды. Б. М. Жантақбаева, Қарағанды қ. ОИБ директорының орынбасары: "Тәжірибедегі жағдай – Уотерхауза-Фридериксен синдромы бар менингокцемия" және Ж. А. Кустова, ОИА бөлімше меңгерушісі – "Балалардағы ішек инфекциялары кезіндегі лактазды жетіспеушілік".

Біз, 6-036, 6-037 топтарының интерн – педиатрлары, конференция қатысушыларына болашақта өз тәжірибемізге белсенді енгізетін ақпарат пен тәжірибелік ұсыныстар үшін алғыс айтқымыз келеді.

6-036, 6-037 топтарының интерн – педиатрлары