«Абай-Верн» стипендиялық бағдарламасының тұсаукесері

10 Сәуір 2019

Қарағанды медициналық университетінде «Француз альянсы» директоры Екатерина Фирсовамен кездесу өтті. Сапардың басты мақсаты студенттерді Абай-Верн стипендиялық бағдарламасының шарттары туралы таныстыру болды.

Бұл бағдарлама Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі және Франция Республикасының Еуропа мен сыртқы істер министрлігі арасында жасалынған екіжақты келісім негізінде Франциядағы университетте білім алуды көздейді.

Оқу мерзімі:

- магистранттар: 10 ай (қыркүйек-маусым);

- докторанттар: жылына 6 ай (қыркүйектен бастап ақпанға дейін) 3 жыл ішінде.

Шәкіртақы тағайындау туралы түпкілікті шешім француз тарапымен жасалады.

Құжаттарды тапсыру мерзімі - 2019 жылдың 14 маусымына дейін.

Қазақстандық тарап ай сайын 10 айға (қыркүйектен маусымға дейін) айына 800 евро, ал докторанттарға - жылына 6 ай (қыркүйектен бастап ақпанға дейін) 3 жыл бойы айына 1200 евро құрайтын шығындарды қаржыландырады.

Француз Тарабы келесі артықшылықтарды ұсынады:

• 3 жыл бойы (қыркүйектен ақпанға дейін) тегін (қыркүйектен маусымға дейін) 10 ай ішінде магистранттар үшін оқу және 6 ай жылына докторанттарға арналған;

• жоғары мемлекеттік білім беру орындарында тіркеу жарнасын төлеуден босататын Франция үкіметінің стипендиаты мәртебесін;

• француздық әлеуметтік сақтандырудың ортақ жүйеге тіркелуі;

• ұзақ мерзімді тегін студенттік виза;

• студенттік жатақханаларда орындарды орналастырудағы басымдық;

• тұрғын үй үшін төлеуге көмек алу, сондай-ақ «Clé» жүйесін пайдалану мүмкіндігі (тұрғын үйді жалға алу кезінде француз мемлекеті кепілгер болған кезде);

• мәдени бағдарламалар мен іс-шараларға қатысу үшін жеңілдікті тарифтер. Осы білім беру гранттарына қатысты Франция Үкіметінің басқа да гранттарына қатысты бірдей ережелер қолданылады. Көлік шығындары студенттердің өздері төлейді.

Байқаудың нәтижелері 2019 жылдың шілдесінде Франция елшілігінің сайтында жарияланады.

Қосымша ақпарат kazakhstan.campusfrance.org.