Big data: медициналық зерттеулерді дамыту

15 Наурыз 2019

13 наурызда Қарағанды медицина университетінде «Денсаулық сақтаудағы Big data» мастер-класы өтті.

Халықаралық және отандық сарапшылардың қатысуымен денсаулық сақтаудағы үлкен ауқымды деректерді пайдалану мәселелері талқыланды. Қазіргі уақытта өңірде денсаулық сақтаудағы үлкен көлемдегі ақпаратпен жұмыс істеу әдістері  жеткілікті дамымаған. Осыған байланысты мастер-класс үлкен қызығушылық туғызды және осы мәселеге медицина саласындағы мамандардың назарын аудартты.

ҚМУ-дағы зерттеулер жөніндегі директор Синь Ши түрлі ауруларды ерте диагностикалау және алдын-алу үшін нақты уақыт пен үлкен көлемдегі клиникалық және клиникалық емес деректерді пайдаланудың маңыздылығы туралы баяндама жасады. Литва университетінен келген қонақ Audronė Jakaitienė Вильнюс университетінің биомедицина институты мен Деректер ғылымдары және сандық технологиялар институтының бас зерттеушісі bigdata терминнің анықтамасын анықтады, осы технологияны өз зерттеулерінде қолданғаны туралы әңгімелеп берді және Литвада осы технологияларды енгізу тәжірибесімен бөлісті. Ол сондай-ақ осы бағыттағы адам ресурстарын дамытудың маңыздылығы туралы әңгімелеп берді. Қазақстанда «Денсаулық сақтаудағы үлкен деректер» орны мамандардың жетіспеушілігімен сипатталады, алайда бұл даму үшін өте перспективалы.

Қарағанды облысының денсаулық сақтау саласындағы электрондық технологияларды енгізу туралы «Республикалық электронды денсаулық орталығы» ҚҚ орталығының директоры Евгений Щербов бөлісті. Оның сөз сөйлеуі аудитория арасында қызығушылық тудырды. Халықты медициналық паспорттармен, ұялы қосымшалардың жаңа функцияларымен қамту 93 пайызды қамтыды, бұл пациенттерге медициналық қызметтердің қолжетімділігін жеңілдетуді ғана емес, сонымен қатар дәрігерлер үшін тиімді жұмыс істеуді қамтамасыз етеді. Мысалы, күннің кез келген уақытында дәрігердің науқастық демалысқа электронды тіркеу мүмкіндігін, медицинадағы белгілі бір салаларда жасанды интеллектіні қолдану перспективасы туралы болды.

Евгений Сергеевич біздің облыста практикалық денсаулық сақтау саласының қалай цифрланғанын, қаланың барлық медицина мекемелері туралы деректер базасына қандай байланысы бар екенін және осы саладағы ақпараттық технологияларды болашақ әзірлеушілерге қандай қиындықтарға тап болатынын айтып берді.

Университет ректоры, медицина ғылымдарының докторы Досмағамбетова Раушан Сұлтанқызы практикалық денсаулық сақтауда үлкен деректер жинағын пайдалануды дамыту, бұл бағыттағы зерттеулерді Қарағанды медицина университетінің ғалымдары халықаралық қатысуымен жүзеге асыру қажетті, қызықты және перспективалы бағыт болып табылатынын атап өтті.