Мастер-класс «Ішек инфекциялары бар жүкті әйелдерді жүргізудің заманауи әдістері»

05 Сәуір 2018

2018 жылдың 28 наурызында ҚММУ базасында Жұқпалы аурулар және дерматовенерология кафедрасының оқытушылары халықаралық деңгейде «Ішек инфекциялары бар жүкті әйелдерді жүргізудің заманауи әдістері» тақырыбына мастер-класс өткізді. Тақырыпты таңдау өте өзекті мәселе. Көбінесе, жүктілік кезінде тек ана мен туылмаған балаға қауіп төндіретін жұқпалы аурулар диагнозы қойылады. Жүкті әйелдерді басқаруға арналған дұрыс тактиканы таңдап, бірқатар сұрақтарға жауап беру өте маңызды: «Жүктілігімді ұзарту керек пе?», «Жүкті әйелге және дамып келе жатқан балаға инфекция қауіпті ме?», «Туылу ақауларының дамуы мүмкін бе?», «Жатыр ішіндегі инфекциялардың алдын-алу шаралары қандай?» және т.б.

Біздің университетке Халықаралық ынтымақтастық департаментінің шақыруымен 26 наурызда Германиядан мастер-классқа келген құрметті қонағы, медицина ғылымдарының докторы профессор, Франк Хааманн қатысты. Құттықтау сөзін клиникалық жұмыс және үздіксіз кәсіби даму жөніндегі проректор, м.ғ.д., Б.Н. Кошерова жеткізді. Жіті инфекциялардың проблемасына қызығушылығын «Облыстық жұқпалы аурулар ауруханасы» ҚҚЕ жұқпалы аурулар дәрігерлері көрсетті; «Емхана №5» ҚҚЕ акушер-гинекологтары, «Емхана №3» ҚҚЕ, ҚҚЕ ОЕ Саран қ. жалпы тәжірибе дәрігерлері, «Жұқпалы аурулар оның ішінде балалар» мамандығы бойынша оқылатын бірінші және екінші жыл резиденттері, 7 курс интерндері ЖМ (ЖДТ) қатысты.

Профессор Ф. Хааманн мастер-класс қатысушыларының жұқпалы аурулардың алдын алу туралы назарын аудартты, емдеуден гөрі аурудың дамуына жол бермеу үшін, экономикалық тиімді және қаншалықты маңызды екенін жеткізді. Арнайы емес нозокомиалды, респираторлық инфекциялардың, парентералдық берілу механизмымен вирусты гепатиттердің, АИВ-инфекциясының айрықша емес алдын-алудың тақырыбын ашты. Екпелік алдын алудың сұрақтарына ерекше назар аударды, мектеп қабырғасынан білім берудің маңыздылығы туралы ой білдірді. Оның материалды мазмұндаудың әдеті жақсы көрінді – қарапайым, қолжетімді, еркін, бұл бірден тыңдаушыларды өзіне қаратып алды. Профессор Хааманнға көптеген сұрақтар қойылды: «Германияда инфекциялық қызмет бар ма, инфекциялық стационарлар бар ма?», «Германияда сақтандыру медицинасының үлгісі қандай?», «Университет клиникалары бар ма?» және т.б.

Жүкті әйелдерде аса және созылмалы гепатит, герпетикалық және цитомегаловирус инфекцияларының, токсоплазмоздың және листериоздың, бактериалды вагиноздың, АИВ инфекциясының мәселесі туралы кафедра меңгерушісі А.А. Ким, PhD докторы, доцент Е.С. Жунусов, доцент Н.Е. Сарсекеева, доцент Н.А. Тимченко, Е.Л. Колмогорова,

Т.П. Мансурова, Г.Р. Бейсенова ассистенттері баяндады.

Интерартериялық инфекциялардың мәселесі үлкен қызығушылық туғызды, өйткені аудиторияға көптеген сұрақтар қойылды, пікірталас болды. Кафедра оқытушылары барлық сұрақтарға жауап берді, практикалық сабақтардан клиникалық мысалдар берді, ұсыныстар берді.

Тыңдаушылар кафедра оқытушылары Ф. Хааманнға шын мәнінде мағыналы ақпараттарды ұсынғаны үшін алғыс айтты.