МАЙНДМЭППИНГ – БІЛІМ БЕРУ ТЕХНОЛОГИЯСЫНЫҢ ЖАҢА ФОРМАСЫ

24 Қараша 2017

2017 жылы 13 қарашасы мен 21 қараша аралығында ҚММУ резидентура және қосымша білім беру факультетінің базасында оқытушыларға арналған мастер-класс өтті: «Майндмэппинг – білім беру технологиясының жаңа формасы», мастер-класты патологиялық анатомия кафедрасының доценті С.А. Мусабекова өткізді.

Зияткерлік-карталар (MindMap) – бұл ақпаратпен жұмыс істеудің тиімді және заманауи жолы,  жұмыс барысында әр адамның шығармашылық және логикалық  ықтималдылығын толығымен қатыстырады.  Бұл  мастер-класс тек студенттердің білім беру тиімділігін жоғарлатуға мүдделі оқытушылар үшін ғана емес, сонымен қатар сапалы таныстырылым жасап үйренуге, тұлғалық өсу мақсаты бар және өз мақсаттарына жетуде ең тиімді және шығармашылығы жоғары, көптеген ойларын жүзеге асыруға тырысатын  жандарға арналған.

Мастер-класқа қатысушылар Зияткерлік-карталарын күшейтетін техниканың іргелі ұстанымдарымен танысты. Мастер-класқа  қатысушылар соншалықты қуатты техника Зияткерлік-картаны жасаған ұстанымшылардың негізін қалаушылармен танысты.  Мастер-кластың мазмұнына  ми және ойлау үдерістері, радиантты ойлау, ақыл картасын құрастыру ұстанымдары,  әр түрлі мақсатқа жету үшін карталарды қолдану бойынша нұсқаулықтар (меншік және өзгенің ойын  ұйымдастыру, жоспарлау, ойлау, тапсырмаларды шешу, әсіресе медицинада оқу кезінде), карталарды тәжірибеде қолдану (мысал және түсіндіру),  кеңінен таралған қателіктер және оларды түзету сияқты сұрақтар қамтылды. Мастер-кластың қатысушыларымен тәжірибеде  сабақ беретін пәнге және зерттеуге (милы шабуыл) байланыссыз студенттерді оқыту бойынша тапсырмаларды шешу үшін Зияткерлік-карталар құрастырылып, тексерілді, ауызша баяндамаларды дайындауға және талдауға (дәрістер, презентациялар) және мақсаттарды жоспарлауға арналды.

Аталған мастер-класқа қатысу болашақта оның қатысушыларына оңай жаңа ойларды ойлап, стандартты емес және шығармашылық шешімдерді, жүйелі түрде көлемі үлкен ақпараттарды бағалауға, жеке өз қалауы бойынша ментальды картаны құрастыруды, нақты мақсаттар қоюды, үлкен көлемді ақпараттарда тезірек қимылдауға, жеке тиімділігін және өз өмірінің дәрежесін жоғарылатуға көмектеседі.