Мұражайға бару - тарихты зерделеудің тамаша тәсілі.

02 Қараша 2017

2017 жылдың 26 ​​қазанында Қарағанды ​​облысының Долинка кентінде орналасқан Карлаг қалашығы Саяси құрбандарының еске алу мұражайына Үндістан студенттері «Қазақстанның қазіргі заманғы тарихы» пәнін оқып жатқан кезеңде барды.

Менің сабақтарымда осы тәртіпті зерттеуді біздің өткенге көз жеткізуге мүмкіндік беретін когнитивтік және тірі процесс. Бұл ретте мұражайлар маңызды рөл атқарады, онда студенттер тек көріп қана қоймай сезінеді, сонымен бірге өткеннің атмосферасын елестетеді. Саяси қуғын-сүргін құрбандарының бірегей мұражайы арқасында біздің студенттеріміз осындай тамаша мүмкіндікке ие.

Халықаралық медицина факультетінің «Жалпы медицина» мамандығы бойынша тағайындалған уақытта 1-001 және 1-002 студенттері бар, барлығы белгіленген мерзімде №7 жатақхананың залында сарбаздар сияқты автобустың келуін күтіп отыр.

Сағат 14.00-те бізде ағылшын тілінде сөйлейтін гидпен мұражайға экскурсия жүргізілді, ол үшін Тұрлыбекова Аннаға  экскурсияны жоғары кәсібилігі мен жақсы ұйымдастырғаны үшін рахмет. Біздің жігіттер өздерін өте тәртіпті ұстады, тіпті кейбір сұрақтар қойды.

Экскурсиядан кейін студенттер көрген және естіген барлық нәрселеріне өте қатты әсер етті: олар осындай адамгершілікке жатпайтын жағдайларда жасалған, әсіресе сәбилер мен балалар бар әйелдерге жасалғанынна сене алмады. Бұл жерде 1-001 Гитанджали тобының студенті азаптау камерасына барғаннан кейін: «Бұл азаптау камерасынан эмоциясыз шығу қиын болды. Көздеріміз жасқа толды, мен жылуға дайын болдым, олардың эмоцияларын бақылау өте қиын болды».

Шындығында, қазір балалар шын мәнінде түсінді және уақыттың тоталитарлық режимін түсінді. Мұражайға барғаннан кейін студенттер «Карлаг мұражайына бару туралы менің әсерім» атты эссе жазуға тапсырма алды, онда жігіттер өз пікірлерін білдірді.

О.А. Ковтун

Қазахстан тарихі және

әлументік-саяси пәндер

кафедрасының аға оқытушысы,

Халықаралық медицина факультетінің деканаты.