Қолда барда алтынның қадірі жоқ

19 Мамыр 2017

2017 жылдың 28 сәуірінде Жастармен жұмыс жөніндегі бөлім және «INSIGHT» пікірталас клубымен бірлесіп Дүниежүзілік темекіге қарсы күніне арналған «Бұл палата темекі шегуге шектеуді жоюдың салдарын қарастырады» тақырыбына дөңгелек үстелді ұйымдастырды.

Біз темек шегудің – өте зиянды әдет екендігін жиі естиміз және бізге  дәрігер ретінде біздің ағзамызға темекінің салдары туралы айтпаса да болады. Сондықтан дөңгелек үстелде темекі шегудің зиянын емес, темекі шегудің алдын алу мәселелерін қарастырдық.

Біз «қолда барда алтынның қадірі жоқ» сөйлемін жиі естиміз, бұл сөйлем толықтай толықтай өлшемді қамтиды, пікірталас кезінде осы шешімге келдік.

Біздің студенттер, 18 жасқа дейін шылымды сатуды шектеуді бастағанға дейін салауатты салтын сақтау басқа жолмен жүргізілген, негізінен балалар егер қаласа осы тауарды сатып алудың жолдарын бәрібір табады деп ойлайды.

Біздің ойымызша, шылым шегудің зардабын барынша ашық көрсету керек, олардық қаншалықты қорқынышты болғандарын, олар балаларымызға темекі шегудің зиянын толықтай ұғындырады.  Шектеуге келетін болсақ, бұл әдіс тиімді емес, яғни егер адамға қажет болса, көргеніміздей егер бала 12 жастан шылым шексе, ол міндетті түрде қалағанын табады.

Өз кезегінде салауатты өмір салтын сақтауды насихаттаудың  жеткіліксіз екендігін көрсетті, ол тұтынушыларды есіркейді.  Біздің әлеміміздегі қатігез бейне ойындар және фильмдер, шылым қорабындағы суреттермен оларды қорқыта алмаймыз, сондықтан да салауатты өмір салтын насихаттау өмірлік және басымдырақ, шылым шегудің зиян екендігін толықтай түсінетіндей болу керек.

Отырыстың жаңа форматы барлығына ұнады, мәселенің басқа қырынан және  тереңірек қарап ойлағанда өзің нағыз мәселені айқындай бастайсың. Бұдан әрі дөңгелек үстелді өткізудің жаңа әдістерін енгізуге күш саламыз.

«INSIGHT» пікірталас клубының жетекшісі

Фисенко Игорь 4-081 ЖМ