Ұлы ұстазды еске алды

10 Қараша 2023

2023 жылғы 6 қарашада денсаулық сақтаудың көрнекті ұйымдастырушысы, Қазақ КСР еңбек сіңірген дәрігері, Қарағанды мемлекеттік медицина институтының негізін қалаушы Петр Моисеевич Поспеловтың туғанына 120 жыл толуына орай Басқарма Төрағасы-Ректор, профессор-оқытушылар құрамы және ЖОО студенттері оқу корпусының ғимаратында оның құрметіне орнатылған мемориалдық тақтаға гүл шоқтарын қойып, ұлы тұлғаны еске алды. Сондай-ақ ескі Михайловский зиратының аумағында орналасқан оның қабіріне де барып келді.

Бұл күні жылы, шуақты ауа-райы Петр Моисеевичтің өмірі мен қызметіне байланысты жақсы естеліктерге ие болды.

Петр Моисеевичтің әріптестері, 60-жылдары ҚММИ бітірген ардагерлер, оның ішінде медицина ғылымдарының докторы Виктор Александрович Зубов, онколог-хирург Мейрам Байзрахманұлы Тургунов, сондай-ақ Петр Моисеевичтің жиені, профессор, медицина ғылымдарының докторы Николай Ильич Поспелов, Қоғамдық денсаулық мектебінің және КеАҚ кафедраларының профессорлық-оқытушылық құрамы көптеген жылы сөздер айтты.

Университет ректоры Анар Ақылбекқызы Тұрмұхамбетова Петр Моисеевич Поспеловтың Орталық Қазақстанның ғана емес, бүкіл елдің денсаулық сақтау және медициналық білім беру тарихына қосқан үлесінің зор маңызын атап өтті.

Мемориалдық тақтаға гүл шоқтарын қою рәсімінде университеттің тарихи мұрасын ұқыпты сақтайтын, әріптестерімен бірге ҚММИ негізін қалаушы Петр Моисеевич Поспеловке арналған мұражай құрған ЖОО музейінің меңгерушісі Наиля Фуатбековна Сайфулина сөз сөйледі.

- Бұл ғимаратта Петр Моисеевич 1964 жылдан 1974 жылға дейін, 20 жыл бойы (1984 жылға дейін) жұмыс істеді, әлеуметтік гигиена және денсаулық сақтауды ұйымдастыру кафедрасын басқарды. Бұл ғимаратта 1985 жылдың 1 қыркүйегінде ол «Емдеу факультетінің бірінші курс студенттеріне мамандыққа кіріспе» атты соңғы дәріс оқыды, — деді Наиля Фуатбековна. - Барельефі бар мемориалдық тақтаны белгілі мүсінші, ҚР еңбек сіңірген өнер қайраткері Анатолий Петрович Билык жасаған. Ол біздің ЖОО-ның 40-жылдығында, 1990 жылы Петр Моисеевичті еске алу күні қарсаңында орнатылып, институт ректоры Мақаш Тыныштықбайұлы Әлияқпаров ашты. Содан бері Петр Моисеевич болашақ дәрігерлерге ертеңгі күнге деген сенім мен сенімділікті оята отырып, осы оқу ғимаратында көрінбейтін түрде болды. Біз, Петр Моисеевичтің әріптестері мен шәкірттері, ҚММИ түлектері, оның өтініші бойынша жазылған данышпан Николай Иванович Пироговтың сөздерін жақсы есте сақтаймыз: «Ізде және адам бол!». Петр Моисеевич бізге өз ісінің кәсіпқойлары, сауатты, білімді, ақылды, адал, әдепті, күн сайын жақсылық жасауға асығатын адам болуды өсиет етті, біз оның өсиеттерін құрметтеуге және оларды ұстануға тырысамыз.