Университет клиникасына арналған заманауи томограф

29 Қыркүйек 2021

Мүмкіндіктері бойынша ерекше компьютерлік томограф Қарағанды медицина университетінің клиникасында орналасқан

- Бұл модельдің аппараты іс жүзінде барлық ағзалар мен дене бөліктерін тексеру кезінде (және қажет болса, контрасты затты енгізе отырып) 160 тілімді (секундына айналу саны)орындау қабілетімен соңғы буынды мультиспиральды аппарат.  Зерттеу кезінде пациентке сәулелік жүктеме аз болады, - деп түсіндіреді «ҚМУ»  КеАҚ клиникасының сәулелік диагностика дәрігері Илья Канеев. Алынған суреттер негізінде дәрігерлер өз іс-әрекеттерін алдын-ала жоспарлап, емдеуді уақтылы тағайындай алады, бұл асқыну қаупін едәуір азайтады және қалпына келтіру процесін тездетеді. Бұл компьютерлік томографтың артықшылықтарының бірі-салмағы 205 кг дейінгі науқасты тексеру мүмкіндігі (аппараттың күшейтілген үстелі мен «тоннельдің» кең апертурасының арқасында). Аппараттың сәулелік жүктемелері пациенттің күнделікті рентгенография кезінде алатын жүктемелеріне жақын.

Жабдықты «Шеврон» компаниясы ҚР ДСМ бастамашылық еткен пандемиямен күресте Қазақстанға гуманитарлық көмек көрсету жөніндегі кең ауқымды бағдарлама шеңберінде сатып алды. Осындай компьютерлік томографтар еліміздің алты медициналық ұйымы үшін сатып алынды. Бұл қадам Денсаулық сақтау жүйесінің тиімділігін арттыруға ықпал етеді, бұл туралы Мемлекет басшысы Қ. К. Тоқаевтың Жолдауында айтылған.

Жаңа компьютерлік томограф – университет клиникасында ғана емес, Пришахтинскіде де алғашқы болып табылады. Клиниканың стационарлық пациенттерінде, қала тұрғындарында онко-квоталар бойынша және МӘМС шеңберінде жаңа аппаратта тегін диагностикадан өту мүмкіндігі бар. Сондай-ақ, томография ақылы негізде барлығына қол жетімді.

БАҚ өкілдеріне берген сұхбатында Қарағанды облысының Денсаулық сақтау басқармасы басшысының орынбасары Бибігүл Төлегенова университеттік клиниканың компьютерлік томография кабинеті Қарағанды облысында 26-шы орын алатынын, бірақ жабдықтың техникалық мүмкіндіктері бойынша ең бірегей болып табылатынын айтты. Бұрын аймақта балаларды тексеруде қиындықтар туындады, ол үшін анестезиологиялық құралды қолдану қажет болды, содан кейін зерттеудің жоғары жылдамдығының арқасында ең аз уақытты алатын КТ жаңа аппараты қажет болмайды. Сондай-ақ, жаңа кабинет қалғандарын айтарлықтай жеңілдетеді және Қарағанды қаласының Октябрь ауданының тұрғындарына медициналық көмектің қолжетімділігін жақындатуға мүмкіндік береді.

Университет клиникасының бас дәрігері Семен Бобырев атап өткендей, бұл дәрігерлер үшін де, ЖОО білім алушылары үшін де көптен күткен оқиға. Білім беру практикасы процесінде интерндер мен резиденттер осындай заманауи жоғары технологиялық жабдықта диагностикалық зерттеу жүргізу және оның нәтижелерін сипаттау дағдыларын игере алады. Өз кезегінде клиника дәрігерлері стационарға емдеуге жатқызылатын пациенттерге медициналық көмекті барынша тиімді көрсете алады, жүргізілетін хирургиялық операциялардың спектрін кеңейте алады және емдеу процесіне инновациялық технологияларды белсенді түрде енгізе алады.