Денсаулық сақтау Вице-министрі А. Г. Гинияттың сапары

02 Наурыз 2021

Денсаулық сақтау Вице-министрі Ажар Гиният Қарағанды облысына жұмыс сапары аясында «Қарағанды медицина университеті» КеАҚ-на барып қайтты. Сапар барысында ҚР ДСМ Ғылым және адами ресурстар департаментінің директоры Гүлназ Таңатарова бірлесіп жүрді.

Алғашқы нысан университет клиникасы болды, оның негізгі бағыттары хирургия және терапия.Қарағанды медицина университетінің ректоры, профессор Р. С. Досмағамбетова қонақтарды бөлімшелермен, операциялық блокпен және жан сақтау бөлімшелерімен таныстырды. Заманауи емдеу-диагностикалық жабдығы ұсынылды.

Клиниканың бас хирургі, профессор Н. Т. Абатов оның командасымен күн сайын холецистоэктомия (өт тас ауруын оперативті емдеу), өкпе, бауыр аурулары (эхинококкалық жылауықтарды жою), урологиялық, ЛОР, гинекологиялық профильдер бойынша 18 операция жасалатынын айтты.

Дәрігерлер күрделі аралас операцияларды да қабылдайды (мысалы, өт қабы мен жамбас аймағындағы ісіктер жойылған кезде). Бұл тәсілдің артықшылығы-пациентке бір анестезия енгізілген кезде бірден екі операция жасалады.

Университет клиникасындағы емдеу-диагностикалық және білім беру үдерістерін негізінен клиникалық кафедралардың профессор-оқытушылар құрамы жүзеге асыратыны атап өтілді. Бұл дәрігерлік кадрларды (дәрігер, оқытушы, ғалым - бір тұлғада) ұтымды пайдалануға мүмкіндік береді, қызметкерлердің жоғары материалдық және кәсіби уәждемесін қамтамасыз етеді. Сондай-ақ ұжымды университет докторанттары, магистранттары, резиденттері ұсынады.

Клиникада тұрақты негізде күрделі, стандартты емес, коморбидті пациенттердің консилиумдары өткізіледі, жеке және қарызға алынған ғылыми әзірлемелерді енгізу мүмкіндігі бар.

Университет клиникасының заманауи жабдықталуына қарамастан, оны әрі қарай қосымша жабдықтау қажеттілігі бар, атап айтқанда пациенттерде күрделі патологияларды ерте кезеңде диагностикалай алатын компьютерлік томограф сатып алу қажет, сонымен қатар ол сәулелік диагностика бағыты бойынша мамандарды даярлау үшін қажет.

Вице-министрдің айтуынша, университет клиникалық қызметті жүзеге асыру, медициналық көмек көрсету, республикаға лайықты деңгейде жұмыс істейді. А. Гиният күрделі хирургиялық операцияларды орындайтын резиденттердің жетістіктеріне ерекше риза болды. Мұндай мамандар барлық жерде қажет екенін атап өтті.

Университет клиникасынан кейін Вице-министр А. Гиният Симуляциялық және білім беру технологиялары орталығына, Кітапхана-баспа орталығына, Ғылыми-зерттеу орталығына барып, университет ұжымымен кездесіп қайтты.