Коронавирустың екінші толқынына дайындалу

17 Қазан 2020

Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасындағы коронавирустық инфекция бойынша эпидемиологиялық жағдай тұрақтанды, бірақ бұл мәселе туралы ұмытып кетуге себеп емес. Коронавирустың екінші толқынына дайындық аясында Қарағанды медицина университетінде ректор Р.С. Досмағамбетова, клиникалық жұмыс жөніндегі проректор   Б.Н. Көшерованың басшылығымен COVID-19 күрес бойынша негізгі бағыттар мен міндеттерді шешу жоспарланған.

Осыған байланысты медицина университетінің профессорлары COVID-19 коронавирустық инфекциясы бар науқастарға көмек көрсететін практикалық дәрігерлер мен орта медициналық қызметкерлердің әлеуетін арттыруға күш салды.

Қазіргі жағдайда, Қарағанды облысының Денсаулық сақтау басқармасымен бірлескен ынтымақтастық шеңберінде ҚМУ профессор-оқытушылар құрамы практикалық буындағы әріптестерін медициналық ұйымдарда инфекциялық бақылаудың барлық шараларын сақтауға үйретеді. Оқыту онлайн режимінде де, сондай-ақ облыстың қалалары мен аудандарына барып жүзеге асырылады. Осы мақсатта университет профессорлары Жезқазған, Сәтбаев, Балқаш қалаларында болып қайтты.

Коронавирустық инфекция кезінде балаларға медициналық көмек көрсетуге көп көңіл бөлінеді. Сонымен, жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының профессоры, медицина ғылымдарының докторы, РЖА академигі Роза Хасанқызы Бегайдарова 3445 медицина қызметкерін, оның ішінде 23 медицина ұйымының басшысы, 922 дәрігер және 2500 орта медицина қызметкерін оқытып шығарды.

Профессор аурудың дамуының патогенетикалық механизмдеріне, жіктелуіне, балалардағы клиника ағымының ерекшеліктеріне назар аударды. Роза Хасановнаның айтуынша, балалардағы COVID-19 симптоматикалық емес және жеңіл ағымы инфекцияның таралуындағы педиатриялық популяцияның эпидемиологиялық маңыздылығын дұрыс бағаламауға әкеледі, өйткені бұл оның ықтимал көзі болып табылатын балалар.

Сондай-ақ, асқынулардың дамуына ерекше назар аударылды -кейбір балаларда COVID-19-мен байланысты ауыр қабыну синдромы дамуы мүмкін. Бұл жаңа ауыр жүрек-қан тамырлары ауруы Кавасаки ауруына ұқсас белгілерді қамтитын педиатриялық көп жүйелі қабыну синдромы түрінде көрінеді.

- COVID-19 бар балаларға дұрыс диагноз қою және оларды дұрыс жүргізу әдістері үлкен маңызға ие, - дейді Р.Бегайдарова. - Жүргізілген терапия көлемі Қазақстанның клиникалық хаттамасына сәйкес COVID-19 науқастарына медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес келді (10 редакция - медицина қызметкерлері үшін 2020 жылғы "15" шілдедегі № 107 хаттама).

Оқу барысында коронавирустық инфекцияны басқа вирустық инфекциялардан және Кавасаки ауруынан дифференциалды диагноз қоюдың маңыздылығы атап өтілді.  Бүгінгі таңда бұл практикалық дәрігерлер үшін өте маңызды болып табылады. Уақытылы диагноз қою дәрігерлерге пациенттерді дұрыс сұрыптауға және бағыттауға мүмкіндік береді.

- COVID – 19 қарсы профилактикалық іс-шаралар әлі әзірленбеген, сондықтан Профилактикалық егудің ұлттық күнтізбесіне сәйкес сау және сырқаттанған науқаспен байланыста болмаған балалар арасында жоспарлы вакцинацияны жалғастыру қажет, - деп жалғастырады профессор. - Бірінші кезекте пневмококкты, В типті гемофильді инфекцияға, маусымдық тұмауға қарсы қауіп тобындағы сезімтал адамдар мен пациенттерді егу қажет. Коронавирустың таралуын болдырмау тек ғылым мен медицинаның жетістіктеріне ғана байланысты емес. Бұл біздің мінез-құлқымызға, оны өзгертуге дайын екендігімізге байланысты.

2049