COVID-19 науқастарымен Қытай тәжірибесі қарастырылды.

23 Сәуір 2020

18 сәуірде онлайн-жұмыс күні өз жалғасын тапты. Аптаның сенбі күні екеніне қарамастан, ол күні әдеттегідей жұмыстар атқарылды. Таңертең COVID-19 науқастарын күту бойынша тренинг өткізіліп, сағ. 11.00-де Қазақстан облыстары мен қалалары әкімдерінің орынбасарларымен, сондай-ақ ҚХР ұлттық және аймақтық деңгейлеріндегі коронавирустық инфекцияға қарсы іс-қимылдағы Қытай дәрігерлерінің тәжірибесін талқылау бойынша аймақтық және қалалық ауруханалардың басшыларымен кеңес басталды.
Кездесудің модераторы ҚР ДСМ штаттан тыс инфекционисті, медицина университетінің проректоры, профессор Б. Н. Көшерова және қытай тарапынан Іле - Қазақ автономиялық округі губернаторының орынбасары Ершат Тұрсын мырза болды.
Қытай делегациясының жетекшісі кіріспе сөзінде Қазақстан Хубэй провинциясындағы індеттің ауыр кезеңінде Қытайға қолдау көрсеткенін атап өтті. ҚХР Төрағасы Си Цзинпин мен ҚР Президенті Қасым-Жомарт Тоқаев арасындағы келісімге сәйкес қытай мамандарының тобы қазақстандық тараппен COVID-19-ды еңсеру бойынша бірлескен жұмыс істеу үшін Қазақстанға келді.
 Спикер Қазақстан пандемия мәселесін өте байыпты қабылдағанын және оған қарсы күреске барлық күш-жігер көрсетілгенін, сондықтан нәтижелердің де жақсы деп санауға болатындығын атап өтті.
 Кеңес модераторы спикер, нефролог, Қытай делегациясының мүшесі дәрігер Лу Чэнды таныстырды, оның баяндамасы ұлттық және муниципалдық деңгейдегі COVID-19-дың алдын алу және бақылау тетіктеріне, «төрт ерте көзқарас және төрт шоғырлану» қағидатын енгізуге арналған.

Дәрігер Лу Чэн Қытайда індетке қарсы іс-қимылды ұйымдастырудың ерекшеліктерін атап өтті. «Біз біртұтас организм болдық және алдын алу емдеуге қарағанда маңызды екенін түсіндік, - деді спикер. Осы инфекцияның алдын алу заңдары Қытайда COVID-19-бен күресу үшін әзірленген ұйымдастыру іс-шаралары мен нұсқаулықтардың негізін құрады. Дәрігер атап өткендей, нұсқаулықтар біздің клиникалық хаттамаларымызға ұқсас. Жеті мұндай нұсқаулықтарды қытай мамандары індеттің Уханьдағы өршуі кезінде шығарды.
Науқастармен жұмыс істеу тәжірибесі төрт маңызды талапты, алғашқы төрт әрекетті жалпылауға мүмкіндік берді: анықтау-хабарлау-оқшаулау-емдеу. Дәрігер Лу Чэн осы төрт ереженің қалай жұмыс істейтіндігін егжей-тегжейлі түсіндірді. Бұл ретте хабардар ету деп ең алдымен ұйымдастырушылық сипаттағы уақтылы шешімдер қабылдау үшін жоғары тұрған инстанцияларды ақпараттандыру деп түсініледі. Осылайша, Қытайдың барлық аумағында жаңа жұқтыру жағдайы туралы хабарлау алғашқы екі сағат ішінде жүзеге асырылуы тиіс.

Қытайлық әріптестер  бөлісуді маңызды деп санайтын тағы бір маңызды нәтиже - біріктіру қажеттілігі туралы қорытынды немесе «шоғырландыру» болып табылады. Спикер мұны мысалдармен түсіндірді. Ең алдымен, сырқаттанғандардың статистикасына және зақымданудың сипатына көңіл бөлу қажет, ол үнемі жаңартылып отырады, бірақ оқиғалардың дамуын дұрыс болжау керек. Шоғырланудың екінші пункті-бұл ауруханалық қуаттарды біріктіру немесе олардың шоғырлануы. Осылайша, Синцзянь-Ұйғыр ауданында 207 емдеу мекемелері бөлінді, олар тек COVID-19 науқастарын емдеуге бағытталған. Бұл емдеудің үлкен тиімділігіне қол жеткізуге мүмкіндік береді, ауруханалар арқылы инфекцияның кең таралуына жол бермейді және шығындарды төмендетеді.
Үшінші позиция – бұл мамандардың бірігуі. Дәрігерлерді, мейірбикелерді, фармацевттерді, психологтарды қамтитын жоғары деңгейдегі мамандардың мультидисциплинарлық және кәсібиаралық командалары ұйымдастырылуы тиіс.
Төртінші пункт - материалдық ресурстардың, жабдықтардың шоғырлануы. Уәкілетті органдардың басшылығы мен бұйрығымен анықталған медициналық мекемелерге жабдықтардың барлық қажетті түрлері: ӨЖЖ, ЭКМО аппараттары, талдағыштардың, зертханалық аспаптардың, шығыс материалдарының, жеке қорғану құралдарының жеткілікті саны жиналуы тиіс. COVID-19 науқастарының палаталарында теріс қысым тудыратын ауаны дезинфекциялау құралдары мен аппаратураны қамтитын жабдықтың ең заманауи болуы өте маңызды. Теріс қысым тудыратын мұндай жабдық Қытайда COVID-19 науқастары емделетін госпитальдарында ғана емес, жедел медициналық жәрдем машиналарында да қолданылады.
Барлық сұрақтар бойынша қызықты пікірталас өтті, көптеген мәліметтер түсіндіріліп, көзқарастар салыстырылды.