Порту (Португалия) университетінде ғылыми тағылымдамадан өту

19 Қыркүйек 2019

ҚМУ патология кафедрасының ассоциирленген профессоры Мұсабекова Сәуле Амангельдіқызы 2019 жылдың 22 шілдесі мен 26 шілдесі аралығында Еуропа шегінен тыс 25 елден тұратын мекемелерді қамтитын, академиялық және әкімшілік персоналдың ұтқырлығына бағытталған, Erasmus+ еуропалық бағдарламасы аясында Порту университеті үйлестіретін ғылыми тағылымдамаға қатысты. 1911 жылы құрылған Порту (U.Porto)  университеті Португалиядағы жоғары білім беру мен ғылыми зерттеу мекемелерінің бағдары және тиісті халықаралық рейтингтерге сәйкес көптеген пікірлер бойынша 200 үздік еуропалық университеттердің бірі болып табылады.

Порту университеті медицинада оқытудың озық тәжірибесін және үрдістерді интернационалдандыру мәселелерін зерттеуге тамаша мүмкіндік берді – бұл ұмытылмас және баға жетпес тәжірибе!

25 елден 79 серіктестік мекемелерден келген (Сербия, Албания, Армения, Грузия, Алжир, Египет, Иордания, Марокко, Тунис, Ресей Федерациясы, Қазақстан, Өзбекстан, Бразилия, Оңтүстік Африка және т. б.) Мұсабекова С.А.құрамында 50 қатысушы бар Порту университеті ұйымдастырған сабақтарға, экскурсияларға және әр түрлі іс-шараларға қатысты.

Порту университетінің миссиясы-жоғары білімді қамтамасыз ету үшін ғылыми білімді құру болып табылады, ол білімді әлеуметтік және экономикалық бағалау және ол қоғамдастықтардың прогресіне белсенді қатысу үшін зерттеулерге берік негізделген. Білім беру жалпы бағытта болды және сол университеттің негізгі қағидаларымен танысуға мүмкіндік берді, көпұлтты тату ұжымға бірігуге көмектесті. Курсты ұйымдастырушылар оқытудың тәжірбиелік бөлігін ұйымдастыра алды, бұл барынша ақпаратты алуға мүмкіндік берді. Сонымен қатар, ұйымдастырушылар қызықты мәдени бағдарлама да ұсынды. Оқу күні теориялық және тәжірибелік бөлімдерге бөлінді, ал семинарларды өткізудің интерактивті түрлері қызу жұмыс атмосферасын құруға мүмкіндік берді. Көптеген қызықты панельдік пікірталастар, арнайы презентациялар тақырыптардың ресми тұсаукесерлері, жұптар мен топтарда талқылаулар өткізілді. Оқыту барысында әрқайсысы өзінің аналитикалық және шығармашылық қабілеттерін көрсетуге мүмкіндік берілді.

С. А. Мұсабекова өз пікірін осылайша білдірді: «Португалияның көне және ірі университеттерінің бірінде болу – бұл бірегей тәжірибе. Порту университетінде оқу көптеген  стереотиптерден құтылуға мүмкіндік берді.Осындай ғылыми тағылымдамаға қатысу-бұл қарым-қатынастың керемет тәжірибесі, бұл менің бұдан әрі кәсіби және жеке даму үшін баға жетпес! - мүмкіндік».

Патология кафедрасы