Университеттің 2023 жылғы қызметінің қорытындысы шығарылды

29 Желтоқсан 2023

2023 жылғы 21 желтоқсанда «Қарағанды медицина университеті» КеАҚ Сенаттың кеңейтілген отырысы шеңберінде Басқарма Төрағасы-Ректор А.А. Тұрмұхамбетованың халықпен есептік кездесуі өтті.

«ҚМУ» КеАҚ оқытушыларының, қызметкерлерінің қатысуымен осындай есептік кездесу жыл сайын университетте өткізіледі. Ректор 2023 жылғы жұмысты қорытындылады: ЖОО-ның академиялық, зерттеу, клиникалық, қаржылық қызметіне егжей-тегжейлі талдау жасады, университеттің жетістіктерімен бөлісті, 2024 жылға арналған міндеттер мен жоспарларды ұсынды.

Анар Ақылбекқызы ұжымды университеттің зерттеу мәртебесін тағы да растағанымен құттықтады-ҚР Үкіметінің қаулысы шықты, онда университеттің алдағы 5 жылға арналған Даму Бағдарламасы бекітілді, оның мақсаты – білім беру және ғылыми-зерттеу бағыттарын интеграциялау және дамыту арқылы әлемдік деңгейдегі зерттеу университеті ретінде «ҚМУ» КеАҚ дамыту.

Өз есебінде ректор кездесуге қатысушыларды «Қарағанды медицина университеті» КеАҚ басқару органының - Директорлар кеңесінің құрамымен, сондай – ақ атқарушы орган-басқарманың құрамымен таныстырды. №5 жаңа жатақхананы 400 орынға аяқтау және пайдалануға беру және жаңа ғимарат сатып алу есебінен ЖОО инфрақұрылымының өзгеруі туралы айтылды, бұл аудиториялық қорды кеңейтуге мүмкіндік береді. Биылғы жылы симуляциялық орталықты қайта құру басталды, содан кейін оның жабдықтарын, атап айтқанда, жоғары технологиялық тренажерлер мен манекендерді жаңарту жоспарлануда.

Университетте 6 мектеп, Халықаралық медицина факультеті, өмір туралы ғылымдар институты, 15 кафедра және 3 орталық бар.

Университеттің инфрақұрылымы заманауи талаптарға сәйкес білікті мамандарды даярлауға мүмкіндік береді және оған ғылыми-зерттеу және санитарлық-эпидемиологиялық зертханалар, университет клиникасы, оның ішінде стоматологиялық клиника және кәсіби денсаулық клиникасы кіреді.

2023 жылы білім алушылар контингенті 9%-ға өсті, бұл студенттерді қабылдаудың артуына байланысты. Білім алушылардың жалпы контингенті 8400-ден астам адамды құрайды. 1300-ден астам білім алушы алыс шет елдердің шетел азаматтары болып табылады.

Түлектердің 98% бітіргеннен кейінгі бірінші жыл ішінде жұмысқа орналасады.

Оқыту 86 білім беру бағдарламасы бойынша жүргізіледі: 16 бакалавриат бағдарламасы, 22 магистратура бағдарламасы, 6 докторантура бағдарламасы, 35 резидентура бағдарламасы, 7 техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламасы. Қосымша білім беру бағдарламалары, қайта даярлау, біліктілікті арттыру циклдары, шеберлік сыныптары мен оқыту семинарлары іске асырылуда.

Республикалық деңгейде «ҚМУ» КеАҚ бакалавриатының білім беру бағдарламалары жыл сайын өткізілетін «Атамекен»ҚР Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының білім беру бағдарламаларының ұлттық рейтингіндегі үздік бағдарламалардың тізіміне кіреді.

«ҚМУ» КеАҚ ғылыми-зерттеу қызметін белсенді дамыта отырып, өзінің зерттеу университеті мәртебесіне сәйкес келуін жалғастыруда. 2023 жылы университеттің Хирш индексі 4 тармаққа өсті, Web of Science мақалаларының орташа дәйексөзділігі 2 есеге жуық өсті, 11 жаңа гранттық ғылыми жоба алынды, Хирш индексі бар зерттеушілер саны өсуде, Web of Science және Scopus басылымдарының саны өсуде. Маңызды жетістіктердің бірі-университетте әзірленген мобильді көтергішті коммерцияландыру грантын алу.

Оқытушылардың 50%-ы ғылыми-зерттеу қызметіне тартылды, 14 докторлық диссертация сәтті қорғалды. Университет ғалымдары беделді ғылыми басылымдарда жариялауды жалғастыруда. Университеттің 7 ғалымында Хирш индексі 6-дан асады (Арыстан Л., Атажанова Г., Ахметова С., Жүнісов Е., Қадырова И., Коршуков И., Хрусталев Д.). Университеттің ерекше мақтанышы-біздің студент, қазіргі түлек Павел Ивачевтің өнертабысын коммерцияландыруға арналған грант-бұл мүмкіндігі шектеулі жандарға арналған мобильді көтергіш. Жақын арада құрылғыларды жасау үшін өндірістік алаң ашылады. Университет қызметкерлері Қазақстанның үздік ғалымдары атағын алды.

«ҚМУ» КеАҚ халықаралық ынтымақтастығы әлемнің түрлі елдерінен келген 100-ден астам ұйыммен тығыз жұмыс атқарып келеді, бірлескен білім беру, ғылыми және клиникалық қызметті дамытуға, студенттер мен оқытушылардың, тағылымдамалардың академиялық алмасуын жүзеге асыруға, бірлескен білім беру бағдарламаларын әзірлеу және оны іске асыру бойынша іс-шараларды өткізуге бағытталған.

2023 жылы жаңа меморандумдарға қол қойылды. Қазіргі таңда, олармен белсенді жұмыс атқарып келеді және келесі жылы да өз жалғасаын табады. Университеттің цифрлық инфрақұрылымында - өз жұмысын 2024 жылы бастайтын жаңа сайтты әзірлеу, студенттерге қызмет көрсету орталығында Erasmus+ FOR21 жобасы аясында заманауи интерактивті бейнежазба студиясы сатып алынды. Биыл Platon ААЖ-да жаңа модульдер енгізілді: «Жатақхана», «Кесте», «СҚКО», «Психометриялық тестілеу», LMS Moodle жаңа нұсқасы енгізілді, жазбаша емтихандар өткізу бойынша Session платформасына арналған техникалық қолдау модулі әзірленді.

Ректор клиникалық қызметке, білім алушылардың жетістіктеріне, адами ресурстарды дамыту мәселелеріне, университеттің кірістері мен шығыстарына тоқталды.

Есепті кездесуді қорытындылай келе, университеттің барлық бағыттардағы жетістіктері ұжым мен студенттердің тығыз жұмысының арқасында мүмкін болды деп айту керек. Алда университетте бекітілген Даму бағдарламасы аясында көптеген міндеттер тұр.